Szokujące odkrycie policji

15 marca 2007 roku w rezydencji chińsko-meksykańskiego biznesmena w dzielnicy Lomas de Chapultepec, w Mexico City, policja dokonała szokującego odkrycia. Było to w gotówce: $207 mln, €200 tys., 18 mln MXN i 113 tys. HK$, znaleziono także kilka złotych monet i kosztowności. Znajdowało się tam aż 2 tony gotówki, nigdy wcześniej nie odnaleziono podobnej ilości.

Meksykańska rząd skonfiskowała wtedy również dwa mieszkania, skrzynię z bronią i amunicją, 7 pojazdów oraz nieukończone laboratoriom, w którym miała znajdować się fabryka nielegalnych substancji.

Sam biznesmen przed nalotem policji uciekł do Stanów Zjednoczonych.

Lokalizacja domu, w którym odnaleziono pieniądze

Sprawą później również zainteresował się rząd USA, ponieważ zaczęto mieć podejrzenia, że niejaki Zhenli Ye Gon zaimportował cztery pojemniki chemikaliów pseudoefedryny do Stanów Zjednoczonych.

W lipcu 2007 r. rząd USA złożył akt oskarżenia przeciwko biznesmenowi. Agenci federalni aresztowali go w restauracji w Wheaton w stanie Maryland 23 lipca 2007 r.

©www.businessinsider.com

Proces w USA i ekstradycja do Meksyku

Zhenli Ye Gon został oskarżony w Sądzie Okręgowym, w stanie Kolumbia. Oskarżono go m.in. o podżeganie do produkcji 500 gramów lub więcej metamfetaminy. Oraz o przemy czterech paczek z prekursorami pseudoefedryny do Stanów Zjednoczonych. Były też podejrzenia, że współpracuje z kartelem Sinaloa. W magazynach biznesmena w Meksyku miało znajdować się 10 ton metrycznych substancji wykorzystywanych do produkcji pseudoefedryny. Zhenli Ye Gon cały czas twierdził, że jest niewinny.

Zhenli Ye Gona ekstradowano do Meksyku w październiku 2016 roku. Następnie został skazany na 25 lat więzienia, a pieniądze, które znaleziono w domu biznesmena miały pochodzić bezpośrednio z handlu narkotykami.

Kim jest ten biznesmen?

Zhenli Ye Gon to chińsko-meksykański przedsiębiorca, urodził się 31 stycznia 1963 w Szanghaju. Następnie emigrował do Meksyku gdzie otworzył szereg przedsiebiorst. Jest właścicielem i prawnym przedstawicielem „Unimed Pharm Chem México”, a także wielu innych meksykańskich korporacji. Majątek Ye Gona przed skazaniem, szacowano na $300 mln.

Ye Gon miał również spory problem z hazardem, ponieważ w latach 2004-2007 przegrał podobno aż $125 mln kasynach w Las Vegas.

©www.businessinsider.com

Źródła:
businessinsider.com
bbc.com
wikipedia.org
17.07.2021 20:52
Autor: zarobkimajatek