Czym jest Złoto?

Złoto jest jednym z najcenniejszych pierwiastków chemicznych na świecie. Niezwykle gęste, ciężkie i najlepiej poddające się obróbce ze wszystkich metali. Najważniejszą zaletą złota jest jego odporność chemiczna, ponieważ nie ulega ono utlenianiu tak jak miedź czy srebro. Jest także odporne na korozję, przez co uważane jest za materiał praktycznie niezniszczalny. Złoto ma gęstość 19,3 g na 1 cm³, czyli 1kg sztabka po przetopieniu zajmuje bardzo niewielkie rozmiary. Dla przykładu 1kg sztabka jest wielkości smartphona, a jej wartość wahałaby się obecnie na ok. 230 tys. zł. Więc jak widzimy złoto ma bardzo dobrą gęstość kapitału.

©BullionVault

Od kiedy wydobywa się złoto na ziemi?

Niewielkie ilości naturalnego złota odnaleziono w jaskiniach, w których mieszkali ludzie z okresu późnego paleolitu, czyli sprzed 40 tys. lat p.n.e. Pierwsze elementy ozdobne wykonane ze złota pochodzą z początków starożytnego Egiptu, sprzed 7 tys. lat. W następnych tysiącleciach wydobycie złota wzrastało z roku na rok. Najlepiej w wydobyciu i hutnictwie początkowo radzili sobie Egipcjanie. Pierwsza oficjalna kopalnia złota powstała w Egipcie w latach 1320–1200 p.n.e.

Maska Tutenchamona wykonana ze złota, powstała w latach 1333–1323 p.n.e.

Skąd sie wzięło złoto na ziemi?

Złoto wydobywane obecnie w kopalniach wzięło się najprawdopodobniej z planetoidy (o wielkości 1% masy ziemi), która to uderzyła w ziemię w okresie tzw. „Wielkiego Bombardowania”. Planetoida składała się z miedzi i złota. Jednak złoto na ziemi znajdowało się znacznie wcześniej, było tutaj od początków formowania jej formowania, gdy jeszcze nasza planeta była rozgrzaną kulą magmy. W czasie procesu stygnięcia najcięższe pierwiastki, w tym złoto opadały w niższe warstwy i osadzały się w płaszczu ziemskim. Jednak to złoto znajduje się zbyt głęboko by je wydobywać. Dlatego naukowcy twierdzą, że obecnie wydobywany kruszec pochodzi z planetoid, które uderzyły w ziemię.

Ceny złota na przestrzeni 100 lat:

©macrotrends.net – Ceny złota od 1915 roku

Wykres przedstawia ceny złota od 1915 roku, złoto kosztowało wtedy $19,25 za uncję. Jednak należy wziąć pod uwagę, że ten wykres nie uwzględnia inflacji, i teoretycznie nie jest to najniższa cena złota na przestrzeni 100 lat. Uwzględniając inflację, cena złota w 1915 roku wynosiła $520 za uncję.

Najniższa cena złota w ostatnich 100 latach w praktyce była w 1970 roku. i było to $249 za uncję (po uwzględnieniu inflacji). Natomiast najwyższa cena była w równo 10 lat później w 1980 roku i wynosiła: $2367 za uncję (po uwzględnieniu inflacji).

Wykres cen złota z uwzględnieniem Inflacji na przestrzeni 100 lat:

©macrotrends.net

Od początku obecnego tysiąclecia ceny złota z roku na rok rosną. Ostatnio przez panującą sytuacje na świecie wzrosty cen nawet przyśpieszyły.

©goldprice.org

Kiedy wyczerpią sie złoża złota na świecie?

Ilość złota jest ograniczona, tak jak i wszystkich surowców na ziemi. W ostatnich latach pojawiły się obawy, czy w najbliższym czasie wszystkie kopalnie złota nie zostaną wyeksploatowane. Ponieważ od początku lat 90 nie odkryto żadnego znaczącego złoża złota, którego zasoby szacowane byłyby na powyżej 150 ton surowca. Jednak kiedy wszystkie złoża zostaną wyeksploatowane?  Tego do końca nie wiadomo, na pewno w końcu dojdzie do momentu kiedy wydobycie złota przestanie być opłacalne. Eksperci szacują, że gdyby obecnie nie odkrywano nowych złóż, to już 2050 roku wydobycie złota przestałoby być opłacalne.

Najwięcej złota obecnie wydobywa się w Chinach, 420 ton rocznie.

Źródła: goldprice.org, macrotrends.net, providentmetals.com

 

26.07.2021 18:32
Autor: zarobkimajatek