Za ile sprzedano rezydencję Chartwell?

Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż w 2017 roku za $350 mln. Cena okazała się bardzo zaporowa, ponieważ nie znalazł się nikt na tyle szalony by za nią tyle zapłacić. Dwa lata później w 2019 r. rezydencję zakupił brytyjski przedsiębiorca Lachlan Murdoch, który to jest m.in. właścicielem grupy medialnej  „News Corp”, prezes stacji telewizyjnej FOX, (jego jego majątek szacowany jest na $4,5 mld). Biznesmen za rezydencję zapłacił $150 mln. 

Rezydencja Chartwell sprzedała się za ponad połowę mniej od początkowej ceny, jednak to i tak wystarczyło by nieruchomość nosiła miano najdroższego domu w Kalifornii.

Poprzednim właścicielem Chartwell był Jerry Perenchio, prezes hiszpańskojęzycznej telewizji Univision.

©cnbc.com

Lokalizacja Chartwell Mansion

Rezydencja znajduje się na jednej z najdroższych dzielnic nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie. Bel Air słynie z kosmicznie drogich nieruchomości, od ponad stu lat znani celebryci czy biznesmeni zamieszkują te tereny. Dzielnica znajduje się 19 km od śródmieścia Los Angeles, tuż przy podnóży góry Santa Monica. Nieruchomości w Bel Air są pod stałą ochroną, na osiedlu nie ma również chodników, co ma zniechęcać spacerowiczów do zapuszczania się w te okolice.

Rezydencja Chartwell znajduje się w południowo-wschodniej części osiedla Bel Air. Rozpościera się z niej widok na centrum miasta jak i również na ocean.

Co znajduje się na terenie rezydencji Chartwell?

Na terenie 40 tys. m² znajduje się nieruchomości o powichrzeni 2300 m². Właściciel ma tam do dyspozycji: baseny, kort do tenisa, 6 sypialni, 13 łazienek, ogród francuski czy garaż na 40 samochodów. Więcej mogą państwo się dowiedzieć z filmu na YouTube, na  kanale „Architectural Digest”:

Historia Chartwell

Sumner Spaulding zaprojektował nieruchomość w 1933 roku, miała ona przypominać stylem francuskie zamki. Natomiast ogrody i tereny zielone posiadłości zaprojektował francuz Henri Samuel. Zleceniodawcą był Lynn Atkinson, i to właśnie jego żona miała tutaj mieszkać, jednak ostatecznie to nigdy się nie wydarzyło. Drugim właścicielem nieruchomości był inwestor nieruchomościowy – Arnold Kirkeby. Następnie Chartwell nabył miliarder Andrew Jerrold Perenchio, krewny Kirkeby’ego . Po śmierci Perenchio w 2017 r. obiekt trafił na sprzedaż.

Co ciekawe rezydencja Chartwell najbardziej jest znana z serialu emitowanego w latach 60 – The Beverly Hillbillies. 

©Alan Light – Zdjęcie przedstawia nieruchomość w 1988 roku.

Źródła:
cnbc.com & bloomberg.com
06.09.2021 14:30
Autor: zarobkimajatek