Iga Świątek – najlepsza tenisistka na świecie

Niedawnym zwycięstwem na kortach w Rzymie Iga Świątek udowodniła po raz kolejny, iż jest obecnie najlepszą tenisistką na świecie. Potwierdza to zarówno pierwsze miejsce w rankingu WTA, jak i niesamowite 28 zwycięstw z rzędu osiągnięte w minionych miesiącach 2022 roku. Polka zarobiła w tym roku kosmiczną kwotę € 3,8 mln oraz blisko € 8,7mln w całej karierze zawodowej. Karierze, która jak wszyscy mamy nadzieję, dopiero się rozpoczyna, gdyż Iga Świątek ma obecnie zaledwie 20 lat.

Ile można wygrać w turnieju WTA?

Turnieje WTA cieszą się niezmiennie wielką popularnością w świecie kobiecego tenisa, przyciągając zarówno najlepsze zawodniczki, jak i rzesze kibiców. I choć powszechnie zauważa się, iż nagrody oferowane żeńskim zawodniczkom są niższe od zarobków mężczyzn, to trzeba przyznać, iż również są to pokaźne kwoty. Przykładowo, zarobki niedawnego WTA Miami Open 2022 pozwoliły zawodnicze z Raszyna zgarnąć $1 231 234. Druga z kolei zawodniczka Naomi Osaka miała zarobić $646 110, półfinalistki $343 985, zaś ćwierćfinalistki $179 940. Dla porównania za zwycięstwo we wspomnianym Internazionali BNL d’Italia Iga Świątek zarobiła € 332 tys.

Wielki Szlem – wielkie pieniądze

Kolejnym wyzwaniem, na które przygotowuje się Polka jest drugi tegoroczny turniej Wielkiego Szlema – Roland Garros. Zwyciężczyni zmagań zgarnie w Paryżu kwotę € 2,2 mln, zaś całkowita pula nagród wynosi w 2022 roku 43,6 mln. Warto zaznaczyć, iż Iga już raz wygrała French Open w 2020 roku. Było to niemałym zaskoczeniem, gdyż Polka nie była wówczas tak dobrze znana w świecie tenisa. Startując w turnieju zajmowała 54 miejsce rankingu WTA. Zwycięstwo w tym prestiżowym turnieju pozwoliło wówczas zainkasować € 1,6 mln. Ubiegłoroczni triumfatorzy Garrosa Barbora Krejcikova i Novak Djoković zarobili po € 1,4 mln. Tegoroczny turniej z tej perspektywy prezentuje się jeszcze ciekawiej.

Jeśli Idze Świątek uda się wygrać te zmagania, będzie to najwyższa wygrana w jej życiu. I niewątpliwie, Polaka jedzie do Paryża jako niekwestionowana faworytka. W końcu 36 zwycięstw w 2022 roku o czymś świadczą.

Źródła: www.wikipedia.org; sportowy24.pl; lubsport.pl

 

23.05.2022 18:25
Autor: Msk