Czy Igrzyska Olimpijskie w Tokio były najdroższymi w historii?

Według oficjalnie przedstawionych danych, łączny koszt Igrzysk Olimpijskich w Tokio wyniósł $15,4 mld. Urzędnicy państwowi twierdzą jednak, że ta kwota jest bliższa $20 mld.

Samo roczne opóźnienie Igrzysk, podbiło ostateczną sumę kosztów o $2 mld lub nawet $3 mld. Organizatorzy nie mogli również liczyć na zwrot części kosztów ze sprzedanych biletów. Eksperci szacują, że stracono ok. $800 mln na tym, że Igrzyska odbyły się przy pustych trybunach. Według badań uniwersytetu Oksfordzkiego były to najdroższe letnie Igrzyska Olimpijskie w historii, i duży wpływ miała na to obecnie panująca sytuacja na świecie.

W przeszłości podawano, że najdroższymi igrzyskami były te w Pekinie (2008) i Soczi (2014). W Pekinie miały kosztować $40 mld, natomiast te w Soczi aż $50 mld. Jednak tutaj podano ogólne koszty jakie ponosiły kraje przygotowujące to wydarzenie, łącznie z budowaną infrastrukturą, drogami czy hotelami. Nie zmienia to jednak faktu, że zimowe Igrzyska w Soczi były tymi najdroższymi, rząd Rosji przeznaczył na budowę obiektów związanych z olimpiadą aż $24,9 mld.

Stadion, na którym odbyły się igrzyska

Od 1960 wszystkie organizowane igrzyska znacznie przekraczają zakładane koszty. Najboleśniej odczuł to Montreal, organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w 1976 roku, przekroczyli budżet o ponad 700%. 

Poprzednie igrzyska olimpijskie organizowane w Japonii, w 1964 roku. Przekroczyły budżet o 111% lub 244% w zależności od tego czy weźmiemy pod uwagę koszty budowanej infrastruktury. Dlatego też mówi się, że tamte igrzyska były jednymi z najtańszych a zarazem jednymi z najdroższych. Właśnie podczas przygotowań do tamtych igrzysk, utworzono linię super szybkich pociągów – Shinkansen. Oficjalne otwarcie nastąpiło 1 października 1964 roku, 10 dni przed olimpiadą. Linia odniosła ogromny sukces, przewożąc 100 milionów pasażerów w ciągu pierwszych trzech lat.

©Shellparakeet – Super szybka linia pociągów Shinkansen, lata 60.

Pierwsze współczesne Letnie Igrzyska Olimpijskie

Na początku ostatniej dekady XIX wieku, Grecja miała spore problemy finansowe, rządzący twierdził, że kraj jest zbyt biedny by mógł zorganizować tak dużą imprezę. W 1894 roku komitet organizujący igrzyska, zrezygnował z przygotowania imprezy, tłumacząc się tym, że koszty przekroczą trzykrotnie zakładany budżet. Niektórzy Członkowie komitetu jednak się nie poddali, postanowili na własną rękę zebrać potrzebne fundusze. Sprzedawali m.in. znaczki pocztowe, na których zarobili 400 tys. Drachm. Udało im się również przekonać inwestora George M. Averoff, który przeznaczył 920 tys. Drachm na renowację stadionu olimpijskiego.

©journey.symphonyoflove.net – Stadion, na którym odbyły się pierwsze współczesne Igrzyska Olimpijskie.

Pierwsze współczesne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1896, w Atenach. W igrzyskach wzięło udział czternaście narodowości i 241 sportowców.

Źródła: www.ox.ac.uk
09.08.2021 19:50
Autor: zarobkimajatek