Watykan

Watykan – enklawa, państewko położone w Rzymie we Włoszech. Jest to najmniejszy kraj na świecie, zajmujący zaledwie 0,49 km². Niezależnym państwem stał się dopiero w 1929 roku, dzięki traktatowi Laterańskiego podpisanemu z Włochami. Mieszkają tam tylko 453 osoby (według szacunków z 2019 roku), z czego aż 372 obywateli stanowią dyplomaci stolicy apostolskiej.

Jak bardzo bogaty jest Watykan?

Gospodarka Watykanu opiera się na sprzedaży: znaczków, monet, medali, pamiątek turystycznych, opłatach za wstęp do muzeów. Jednak największy wypływ do budżetu mają stanowić darowizny i dywidendy od posiadanych akcji. Watykan inwestuje m.in. w: nieruchomości, bankowość, ubezpieczenia czy przemysł stalowy, same włoskie akcje, które należą do Watykanu, mają być warte ok. €1,6 mld. Co najlepsze Watykan nie płaci żadnych podatków od dywidend wypłacanym za posiadane włoskie akcji. Według różnych źródeł aktywa Watykanu mogą być warte łącznie od $10 mld do $15 mld.

Dochody Stolicy Apostolskiej w 2019 roku wynosiły €307 mln, przy wydatkach sięgających €318 mln. Czyli jak widzimy deficyt wyniósł €11 mln, co najgorsze z roku na rok sytuacja wygląda coraz gorzej. Szacuje się, że w 2021 r. deficyt może osiągnąć nawet $50 mln, ogromny wpływ na to miała mieć mniejsza liczba wiernych w kościołach przez pandemię.

Z ciekawostek możemy również zdradzić, że szacunkowa wartość całej organizacji jaką jest Rzymsko Katolickiego Kościół, ma wynosić od $100 mld do nawet $200 mld.

Wykres przedstawiający roczne średnie dochody, osób przynależnych do poszczególnych religii:

Najdroższa budowla Watykanu

Najdroższą budowlą w Watykanie, jest zdecydowanie Bazylika św. Piotra. Według różnych źródeł może być ona warta kilka miliardów dolarów. Na tą ogromną wartość miałyby się składać liczne dzieła sztuki, rzeźby i malowidła m.in. takich artystów jak Michał Anioł. Bazylikę wybudowano w miejscu zburzonej dawnej świątyni. Prace budowlane trwały przez ponad sto lat, od 1506 r. do 1626 r. i były prowadzone przez najwybitniejszych architektów z Włoch. Koszt budowy miał wynieść 46,8 mln Dukatów.

Jeden tamtejszy Dukat składał się z 0,107 uncji złota. Więc według dzisiejszych cen złota, jedna moneta byłby warta obecnie ponad $180. Z tych przeliczeń wynikałoby, że kosz budowy na dzisiejsze pieniądze wyniósłby aż $8,4 mld. 

©Philippe Vieux-Jeanton – Wnętrze Bazyliki św. Piotra

Źródła: time.com
12.10.2021 19:06
Autor: zarobkimajatek