Ile zarabia Boris Johnson?

7 lipca 2022 roku Boris Johnson, brytyjski premier ogłosił swoją rezygnację z pełnionej funkcji. Johnson to jeden z najbarwniejszych polityków ostatnich lat. O jego dokonaniach jak i porażkach prasa będzie się zapewne rozpisywać jeszcze przez długie tygodnie. I choć opinie zwolenników i przeciwników Johnsona rzadko się pokrywają, to jednak większość obserwatorów zgodnie stwierdzi, iż odchodzący premier „do biednych nie należał”. Jaki jest majątek Borisa Johnsona? Szacuje się iż 58 letni polityk zgromadził do tej pory £67 mln, czyli około $89 mln. W jego posiadaniu są między innymi warty $200 tys. Range Rover Autobiography oraz rezydencje: w Londynie (warta £1.2 mln) czy też Oxfordshire (wyceniana na £1.25 mln).

Barwny życiorys

Urodzony w 1964 roku w Nowym Yorku Alexander Boris de Pfeffel Johnson to postać tak mocno nietuzinkowa, jak i jego słynna już fryzura. Posiadający (do 2016 roku) brytyjsko-amerykańskie obywatelstwo Johnson ma korzenie angielskie, francuskie, czesko-tureckie i żydowskie. Jako syn byłego członka Parlamentu Europejskiego i urzędnika Komisji Europejskiej, był zagorzałym przeciwnikiem Unii Europejskiej i jednym z głównych zwolenników Brexitu. Pełniąc funkcję premiera zapisał się w historii jako jedyny Prime Minister, który przegrał swoje trzy pierwsze głosowania czy też dokonał bezprawnego zawieszenia prac Parlamentu Brytyjskiego. Prowadził bezpardonowe negocjacje z Unią Europejską wzywając do opuszczenia wspólnoty nawet bez podpisania żadnej wiążącej umowy. Dał się również poznać jako zwolennik bardzo surowych obostrzeń przeciwko COVID-19, których on sam jak i jego urzędnicy nie przestrzegali. Jako jedyny Premier Rządu Jej Królewskiej Mości był hospitalizowany w trakcie swojej kadencji.

Dziennikarz

Kariera zawodowa Borisa Johnsona jest również niezwykła. Z pracy jako korespondent „The Times” został zwolniony, gdy okazało się, iż zmyślił cytat, którym się posłużył. W tej sytuacji Johnson przeszedł do konkurencyjnego „Daily Telegraph”, gdzie jako komentator i brukselski korespondent dał się poznać jako autor poczytnych, lecz mało rzetelnych artykułów (które podobno miały mocno mijać się z prawdą). Zarzucano mu również wypowiedzi rasistowskie i ksenofobiczne, które jednocześnie zbudowały mu bardzo dużą popularność. Pracę jako dziennikarz Johnson prowadził również jako polityk i burmistrz Londynu – jego kontrakt w 2013 i 2014 roku gwarantował mu £23 tys. miesięcznie.

Polityk

Od 2001 roku Boris Johnson był członkiem Brytyjskiej Izby Gmin. W latach 2008-2016 był burmistrzem Londynu, który dal się poznać między innymi jako wielki zwolennik jazdy na rowerze do pracy. Za jego kadencji uruchomiono program 5 tys. rowerów miejskich, sam Johnson również korzystał z tego typu transportu. Od 2016 do 2018 roku był ministrem Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii, a od 2019 roku Brytyjskim Premierem. Oficjalna pensja na tym stanowisku wynosiła $371 tys. rocznie.

Źródła: wikipedia.pl; standard.co.uk; caknowledge.com; forsal.pl;
29.07.2022 14:42
Autor: Msk