Dlaczego warto inwestować w indeks S&P 500?

S&P 500 jest jeden z z najpopularniejszych indeksów giełdowych na świecie. Według inwestorów jest to jedno z najpewniejszych rzeczy, w które można zainwestować swój kapitał.

Inwestor Warren Buffet twierdzi nawet, że lepiej jest zainwestować w ten indeks, niż kupować pojedyncze akcje. Porównał on kupowanie pojedynczych akcji do hazardu. Młodzi inwestorzy szukają szybkiego sposobu na pomnożenie swoich środków, i niekiedy tracą na tym całe majątki. Natomiast inwestując w indeks S&P 500 mamy niemal gwarantowany zysk, tylko tutaj pojawia się jeden znaczący problem.

Inwestycja w S&P 500 powinna być traktowana raczej długoterminowo. Pojedyncze akcje mogą wzrosnąć np. o 1000% w ciągu roku, niestety w przypadku indeksów jest to niemożliwe. Indeks S&P 500 ma realną stopę zwrotu na poziomie 20% rocznie, więc możemy go traktować bardziej jako lokatę kapitału i receptę na postępującą inflację.

Notowania przez ostatnie 5 lat:

©Google.com

Czym jest Indeks S&P 500?

Jest to w skrócie indeks giełdowy w skład, którego wchodzi 500 największych przedsiębiorstw ze Stanów Zjednoczonych. Są to spółki posiadające największą kapitalizację. Jest to najczęściej obserwowany indeks giełdowy na świecie. Jak do 2021 r. w indeks zostało już zainwestowanych $4,6 bln. Spółki, które wchodzą w skład indeksu to m.in.: Apple, Tesla, Alphabet (Google) czy też Microsoft.

Notowania indeksu od swoich początków praktycznie cały czas rosną. Jedynie podczas kryzysów gospodarczych mogą się pojawić kilku letnie spadki. Największe spadki miały miejsce po 2000 roku, gdy pękła tzw. „Bańka internetowa. Dopiero po 2 latach notowania indeksu odbiły.

Notowania przez ostatnie 40 lat:

©Google.com

Załóżmy, że jakiś rozsądny inwestor 40 lat temu zainwestował w indeks „S&P 500” np. $100 tys. Po 40 latach stopa zwrotu wynosiłaby 3774%, czyli miałby $3,9 mln w kieszeni.

Uważa się, że obok nieruchomości, jest to najpewniejsza forma inwestycji.

 

22.09.2021 07:00
Autor: zarobkimajatek