13 razy na pierwszym miejscu – na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”
Jan Jerzy Kulczyk urodził się 24 czerwca 1950 w Bydgoszczy a zmarł 29 lipca 2015 w Wiedniu. Był polskim przedsiębiorcą i właścicielem Kulczyk Holding (z siedzibą w Warszawie) oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Londynie i Kijowie). Najbogatszy Polak III RP. Począwszy od 2002 roku do śmierci regularnie klasyfikowany w rankingach tygodnika „Wprost” jako najbogatszy Polak. Ponadto jeden z najaktywniejszych na arenie międzynarodowej polskich przedsiębiorców.
W 2013 roku został sklasyfikowany przez amerykańskie czasopismo „Forbes” na 384 pozycji wśród najbogatszych ludzi na świecie. „Wprost” tworząc ranking najbogatszych Polaków ostatnich 30 lat oszacowała jego majątek na 18,5 mld PLN.
Jan Kulczyk był synem przedsiębiorcy Henryka Kulczyka. Wkład własny na rozpoczęcie pierwszego interesu otrzymał właśnie od ojca. Na początku lat 80. XX wieku założył jedną z pierwszych w Polsce firm joint venture. Z kolei w 1982 roku w wyniku zmian w przepisach prawnych, polonijną firmę handlową Interkulpol.
Początki budowania majątku
W 1988 roku Jan Kulczyk został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Pierwszym udanym przedsięwzięciem Kulczyka w III RP była dostawa samochodów dla policji i UOP w 1991 roku. MSW, którym kierował wówczas Andrzej Milczanowski zamówiło bez otwartego przetargu w firmie Kulczyka 3 tysiące samochodów za łączną kwotę 150 mln PLN.
Z kolei w 1991 zarejestrował spółkę Kulczyk Holding Sp. z o.o., gdzie został przewodniczącym rady nadzorczej. Następnie w 1993 roku została przekształcona w spółkę akcyjną.
Planowanie międzynarodowych inwestycji rozpoczął po przeprowadzce do Londynu w 2005 roku. Dwa lata później powstał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który ostatecznie zmienił nazwę na Kulczyk Investments.

Jan Kulczyk – Lata 90
Udziały w spółkach
Biznesem zajmował się inwestowaniem w branże: energetyka, ropa naftowa i gaz, infrastruktura, nieruchomości, browarnictwo. Poniżej udziały w spółkach:
Polenergia SA – 50,2 % udziałów. Grupa spółek zajmująca się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej.
Ciech SA – 51,14 % udziałów. Jeden z liderów europejskiego rynku chemicznego.
Autostrada Wielkopolska SA – 24,1 % udziałów. Koncesjonariusz budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku Konin – Nowy Tomyśl.
Autostrada Wielkopolska II SA – 40 % udziałów. Koncesjonariusz budowy i eksploatacji autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Świecko.
Autostrada Eksploatacja SA – 42,7 % udziałów. Spółka zajmująca się utrzymywaniem autostrady A2 na odcinku Konin – Świecko.
Neconde Energy Limited – 40 % udziałów. Konsorcjum, które posiada 45 % udziałów w licencji na wydobycie w delcie Nigru – jednym z największych basenów węglowodorowych na świecie.
Serinus Energy Inc. – 50,76 % udziałów. Międzynarodowa spółka poszukiwawczo-wydobywcza.
San Leon Energy Plc. – 3,49 % udziałów. Spółka działająca w sektorze wydobycia, rozpoznania i poszukiwania ropy i gazu.
Strata Limited – 15,4 % udziałów. Firma zajmująca się inwestowaniem w projekty poszukiwawcze surowców naturalnych w Afryce.
Loon Energy Corporation Inc. – 33,72 % udziałów. Spółka poszukuje ropy i gazu na terenie Kolumbii i Peru.
Centar Plc. – 25 % udziałów. Firma inwestuje w sektor surowców mineralnych na terenie Afganistanu oraz innych krajów Azji Środkowej i Afryki.
SABMiller Plc. – 3 % udziałów. Drugi na świecie producent piwa, obecny na sześciu kontynentach. Właściciel takich marek piwa jak Grolsch, Pilsner Urquell czy Miller.
Inwestycje polskie i zagraniczne
Kulczyk w 2010 roku wspólnie z Silverstein Properties Inc. założył Silverstein Properties, spółkę joint venture. W spółce tej przede wszystkim specjalizowano się w nieruchomościach komercyjnych na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.
W 2008 roku zainwestował w budowę kompleksu biurowców w Dubaju. Natomiast w 2009 roku wymienił pakiet 28% akcji Kompanii Piwowarskiej na 3% akcji spółki SABMiller, drugiego na świecie producenta piwa.
Polenergia to stworzona przez Kulczyk Investments pierwsza polska prywatna grupa energetyczna o zasięgu międzynarodowym. Spółka działała głównie w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł.
Kolejnymi inwestycjami było nabycie w 2011 roku 100% udziałów w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Natomiast w 2009 roku Kulczyk nabył 90% udziałów w spółce Chemikals Sp. z o.o., który operuje kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Z kolei do 2011 za pośrednictwem Kulczyk Pon Investment oraz Škoda Auto Polska udało się sprowadzić do Polski samochody marek takich jak VW, Audi, Porsche, Škoda.
Kolejnym przedsięwzięciem Kulczyka było powołanie w marcu 2014 roku Rady Polskich Inwestorów w Afryce. W jej skład weszli przedstawiciele najważniejszych polskich spółek inwestujących na tym kontynencie czyli Kulczyk Investments, Polpharma, Grupa Azoty, Krezus, Ursus i Lubawa.
Majątek osobisty
Jan Kulczyk kupił sobie na 60. urodziny jacht Phoenix 2. Jacht kosztował około 360 mln PLN. Do obsługi potrzeba aż 30 osób. We wnętrzu jachtu można wyróżnić 12 kajut dla gości, jacuzzi, kino, spa, siłownię, basen i lądowisko dla helikoptera.

©epoznan.pl
Jan Kulczyk miał też zamek nad Morzem Śródziemnym. Szacowana wartość Chateau de Madrit to dziesiątki milionów euro.
Oprócz niego w skład fortuny wchodzi willa o powierzchni 1000 m2 w Konstancinie pod Warszawą, apartament w najdroższej dzielnicy Londynu MyFair, dom w St. Moritz na Sardynii i apartament na Fisher Island w Miami.
Do majątku Kulczyka zaliczyć należy także samolot Gulfstream IV-SP warty około 140 mln PLN.
Kolekcja samochodów Rodziny Kulczyków
- Audi A8 – cena 500 tys. PLN
- Porsche 918 Spyder – cena 4 ml PLN
- Jaguar XK120 1850 rok – cena 300-700 tys. PLN
- FSO Polonez – cena 67 100 PLN (aukcja)
- 4 x Porsche
- Rolls – Royce Phantom – cena 2 mln PLN
- Bentley Continental GT – cena – 1,5 mln PLN
- Porsche 911 Carrera 4S – cena – 650 tys. PLN
- Ferrari Califorinia – cena 1 mln PLN
- Mercedes-Benz S500– cena 650 tys. PLN
- Rolls-Royce Ghost – cena 1,6 mln PLN
Śmierć i podział fortuny
Jan Kulczyk zmarł 29 lipca 2015 w Wiedniu w Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien w wyniku powikłań po zabiegu kardiologicznym. Został pochowany na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu w grobowcu rodzinnym.
Ponadto na początku 2019 roku jego dzieci podzieliły pozostawiony w spadku majątek. Dominice Kulczyk przypadła Polenergia oraz większość gotówki. Syn Sebastian z kolei przejął wszystko, co zostało z Kulczyk Investment. Kulczykowie spadli wówczas na trzecią i czwartą pozycję Listy Najbogatszych Polaków Forbesa i znaleźli się za Michałem Sołowowem oraz Zygmuntem Solorzem.

©fakt.pl
Dominika natomiast skupiła się na działalności społecznej. Sebastian Kulczyk z kolei skierował biznes na start-upy i skupił się na technologii. Stąd istotna zmiana w strukturze jego majątku i powołanie funduszu Manta Ray. W jego ramach na inwestycje w nowe firmy Sebastian Kulczyk przeznaczył 60 mln €.
Po rozwodzie z żoną Grażyną Kulczyk około 2006 roku pozostawił jej polski majątek w tym między innymi centrum handlowo-kulturalne Stary Browar w Poznaniu.
Źródło: www.forbes.pl; www.money.pl; pl.wikipedia.org; next.gazeta.pl
Komentarze