Katar jest jednym z najbogatszych krajów w oparciu o przeliczenie PKB – PSN (produktu krajowego brutto parytetu siły nabywczej). W 2018 wskaźnik ten wynosił $130 tys. na jednego obywatela. W czołówce znalazł się także – Luksemburg z $107 tys. i Makau z $117 tys. PKB (PSN) na mieszkańca.
Łączne PKB Kataru w 2019 roku wyniosło $175,8 mld, warto tutaj zaznaczyć, że w tym małym państewku, żyje tylko 2,8 mln obywateli. Dla przykładu w Polsce w tym samym roku, PKB sięgnęło $595,9 mld, ale nasz kraj jest 14-razy bardziej zaludniona od państewka położonego na półwyspie arabskim
Średnie zarobki w Katarze
Z badań opublikowanych w 2014 r. przez oficjalne organizacje państwowe, wynikało, że Katar znajduje się na 8 miejscu, wśród państw z najwyższą średnią płacą na świecie. Przeciętne wynagrodzenie wynosiło tam wtedy $4038,08 – czyli 12 350 zł po uwzględnieniu kursu dolara z 2014 roku.
A co najlepsze jeszcze 50 lat temu, Katar znajdował się wśród najbiedniejszych krajów na świecie. Gdzie ludzie zajmowali się głównie rybołówstwem i połowem pereł.
Katar – lata 1900-1970:

©alaraby.co.uk – Stolica Kataru – Doha w 1940 roku
Jak widzimy na zdjęciu powyżej, tak wyglądała stolica tego kraju – Doha w latach 40 XX wieku. Przypominała ona bardziej wioskę rybacką niż miasto stołeczne. W tamtym właśnie okresie, a dokładnie w 1939 roku, odkryto tam po raz pierwszy, ogromne złoża ropy naftowej. Wydobycie rozpoczęto 10 lat później. Jednak Katar nie był wtedy niepodległym państwem, korzyści finansowe płynące z wydobycia trafiały głównie do budżetów innych państw.
Rodzina królewska Al Sani, rządzi w Katarze od ok. 200 lat, ale dopiero w latach 70 XX wieku, ogłoszono tam pełną niepodległość kraju, było to po objęciu tronu przez Chalifa ibna Ahmada Al Saniego. Wcześniej Katar był „okupowany” przez Brytyjczyków, Francuzów i jeszcze wcześniej przez Turków.

Emir Chalifa ibn Ahmad Al Sani – żył w latach 1932-2016
Katar – „Półwysep ropą i gazem płynący”
Katar obecnie jest w czołówce największych producentów ropy na świecie. Mają 3,3% udziałów w światowym handlu, rocznie wydobywają 146 ton ropy. Jednak ropa nie była tym surowcem, który odmienił ten kraj. Ponieważ w 1971 roku odkryto tutaj największe złoże gazu ziemnego na świecie – nazwano je „Polem Północnym”. Złoże jest przeogromne, dzięki niemu to państwo posiada aż 14% łącznych światowych złóż gazu – LNG (dokładnie 25,4 biliona metrów sześciennych).
Łączny przychód z wydobycia ropy i gazu stanowią aż 60% PKB tego kraju.
Złoże gazu „Pole Północne” na północy Katru:

©theintercept.com – Złoża ropy: Czarne – Złoża gazu: Czerwone
Wydobyciem roby i gazu zajmuje się firma należąca do państwa – „Qatar Petroleum”. Od 2018 roku jest trzecią największą firmą pod względem rezerw tych surowców, a przychody firmy szacuje się na ok. $30 mld rocznie.
Komentarze