Konstancin-Jeziorna

Niewielkie miasteczko w woj. mazowieckim, leżące 20 km na południe od Warszawy. Od zachodu miasto graniczy z Piasecznem, a od północy z Bielawą. Mieszka w nim 17 tys. mieszkańców.

Dlaczego uważa się, że jest to najbogatsze miasto w Polsce?

Powód jest prosty, podwarszawskie miasteczko stało się ulubionym miejscem polskich milionerów. To tutaj już od wieków budują swoje rezydencje najbogatsi naszego kraju. Tutaj między innymi mieszka Jerzy Starak, Zbigniew Jakubas a także były najbogatszy Polak Jan Kulczyk.

Historia Miasta

Jeziorna istniała już w średniowieczu, powstała prawdopodobnie w XIII lub XVI wieku. W wiosce miało miejsce wiele wydarzeń historycznych. Jednym z nich było np. zbrojne powstanie szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazy.

W 1775 roku baron Jan Kurtz zwrócił się do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z propozycją założenia w Jeziornie papierni. Był to jeden z najstarszych zakładów papierniczych w Polsce. Co ciekawe właśnie na papierze z tej papierni została spisana Konstytucja 3 maja. W 1830 roku zakład przeszedł na własność Banku Polskiego.

Nazwa Konstancina pochodzi od imienia hrabiny Konstancji z Potulickich Skórzewskiej. W 1897 r. oficjalnie założono miasto. Leśne urokliwe tereny od razu stały się popularnym miejscem budowy letniskowych willi. Na przełomie XIX i XX wieku, powstało tu wiele przepięknych rezydencji.

Najbogatsza ulica

Najbogatszą ulicą miasta jest ulica Batorego. Okazałe wille schowane są za dużymi płotami, na posesjach znajdziemy luksusowe samochody otoczone pięknymi ogrodami.

 

31.01.2023 13:41
Autor: zarobkimajatek