Gmina Kleszczów – nieduża gmina znajdująca się w centralnej części Polski, na południu województwa łódzkiego. Siedzibą gminy jest wieś Kleszczów. Jest to jedna z nielicznych gmin wiejskich w Polsce, której populacja z roku na rok znacząco rośnie. W 2016 gminę zamieszkiwało 5666 osób, trzy lata później mieszkało już tam 6335 osób.

Lokalizacja na mapach Google:

70 razy większe zarobki niż w najbiedniejszej gminie w Polsce

W 2018 roku dochód na jednego mieszkańca wyniósł tam 31 tys. zł, dla porównania w najbiedniejszej gminie – Potok Górny było to wtedy tylko 500 zł.

©Roch Mściwój

©Roch Mściwój – Widok na wieś Potok Górny

Dlaczego mieszkańcy tej gminy aż tyle zarabiają?

Najpierw może trochę historii, w 1960 roku na terenach gminy Kleszczów odkryto ogromne złoża węgla brunatnego. Następnie po 20 latach w roku 1980 rozpoczęto jego wydobycie. Rocznie wydobywa się tam 38,5 mln ton surowca. Złoże ma zostać wyeksploatowane do 2038 roku. Oszacowano, że łącznie znajduje się tam około 2 mld ton węgla. Budowę elektrowni Bełchatów rozpoczęto pod koniec 1975 roku, w 1988 oddano do użytku dwunasty blok elektrowni. Łączny koszt budowy elektrowni szacuje się na ponad 30 mld zł.

Jak można się domyśleć, mieszkańcy gminy Kleszczów mieli sporo szczęścia. Ponieważ to akurat pod ich stopami znajdowało się „czarne złoto.”

Wielu mieszkańców znalazło pracę w kopalni jak i samej elektrowni. W kopalni Bełchatów pensje wąchają się od 3,5 tys. zł do ponad 5 tys. zł netto. Natomiast w elektrowni pracownicy mogą liczyć średnio na 8 tys. zł wynagrodzenia.

©Adam Chamczyk

©Adam Chamczyk – Kopalnia i Elektrownia Bełchatów.

Gmina ma tyle pieniędzy, że nie ma na co ich wydawać

Podobno włodarze gminy mają do dyspozycji tak duże wpływy z podatków od mieszkańców, że nie mają już na co wydawać tych pieniędzy.

A w gminie jest m.in: tańszy gaz, dofinansowanie do nauki języków obcych i wycieczek szkolnych, asfalt równy bez dziur, trawniki równo przystrzyżone, wszędzie czystko i zadbanie. Powstał tam nawet ogromny ośrodek sportowo rekreacyjny „SOLPARK”, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji: basen, sauny, kriosauny, groty solne, kręgielni czy możliwość skorzystania z zabiegów SPA – Tak właśnie wygląda życie w tzw. „Polskim Kuwejcie”.

©www.kleszczow.pl SOLARPARK

 

24.05.2021 19:06
Autor: zarobkimajatek