Najdroższa bombka na świecie
Najdroższą na świecie bombkę bożonarodzeniową stworzył 38-letni Mark Hussey, właściciel 30-letniego rodzinnego biznesu Hallmark Jewellers. Jej wartość to aż £82 tys. ($136 tys.) czyli prawie 400 tys. PLN. Bombkę wykonano z 18-karatowego białego złota i ręcznie pokryto 1 578 diamentami. Otoczona jest przez dwa wysadzane czerwonymi rubinami pierścienie łącznie zawierające 188 sztuk tych kamieni. Na powierzchni bombki widać wzór płatków śniegu z białego złota i trzy jednokaratowe diamenty. Przechowywana jest w stalowej obudowie otoczonej laminowanym szkłem o grubości 6 mm w Anglii w miejscowości Titchfield w hrabstwie Hampshire. Prace projektowe i wykonanie trwały rok, zaś samo układanie klejnotów zajęło 130 godzin.

©dailyecho.co.uk
Polska z 3 miejscem na świecie pod względem eksportu bombek
W 2017 roku dochód ze sprzedaży bombek w Polsce wyniósł $27 mln. Stany Zjednoczone w 2016 roku kupiły od nas ozdoby na łączną kwotę $13 mln, a w 2017 produkty warte $17 mln.
W 2019 roku wartość polskiego eksportu artykułów bożonarodzeniowych wyniosła €80,4 mln to aż 2,5 razy więcej niż w 2015 roku. Dzięki temu Polska uplasowała się na 3 miejscu światowej czołówki. Pierwsze miejsce zajęły Chiny (światowy lider z udziałem w rynku powyżej 80%) oraz Niemcy.
Polskie bombki dotarły do 71 krajów położonych na wszystkich kontynentach w tym do Tanzanii, Tadżykistanu czy Ekwadoru. Główni odbiorcy to Niemcy, gdzie trafia prawie 50% eksportu oraz Stany Zjednoczone, gdzie trafia 18% eksportu.
Z powodu pandemii popyt na te ozdoby spada. W okresie styczeń-październik 2020 roku wartość sprzedaży tych wyrobów za granicę zmniejszyła się o ponad 18% w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego. Polska specjalizuje się w eksporcie produktów premium, głównie bombek z dmuchanego szkła, ręcznie malowanych.
Największa bombka świata powstała w Polsce na Dolnym Śląsku
Największa bombka świata powstała w Złotoryi (dolnośląskie). Choinkową bombkę rekordzistkę wydmuchał 10 grudnia 2000 roku Pan Dariusz Walczyk. Ma ponad metr obwodu i prawie 33 cm średnicy.
Firma Vitbis, gdzie wydmuchano tę największą ozdobę została założona w 1953 roku. Firma ta jest największym producentem bombek choinkowych w Polsce i jednym z największych w Europie. Ponad 60 lat dostarcza ręcznie robione szklane bombki choinkowe na wszystkie rynki świata. Firma jest laureatem Polskiego Godła “Teraz Polska”. Zakład zatrudnia 300 osób i produkuje 25 mln bombek rocznie, czyli około 100 tysięcy sztuk każdego dnia.
Do produkcji bombek wykorzystuje się srebro zamiast powszechnego i tańszego aluminium, zdrowe i ekologiczne farby z atestami oraz szkło zamiast plastiku. Podczas ozdabiania korzysta się również z techniki stemplowania czy sitodruku. Ozdoby te robi się ręcznie, zdobi bursztynem, a nawet kryształami Swarovskiego.
Polskie bombki ceni się w Londynie, w Paryżu, Stanach Zjednoczonych i w Moskwie. Bombki Firmy Vitbis możemy znaleźć zarówno w Pałacu Prezydenckim, w londyńskim domu handlowym Harrods czy też w popularnym Pepco. W słynnym londyńskim Harrods kosztowały nawet 100 funtów za sztukę. Polską bombkę można kupić także w Paryżu – luksusowym domu Bon Marché czy KaDeWe w Berlinie oraz w sklepach w Moskwie.
Ciekawostką jest iż każdego roku do Stanów Zjednoczonych trafia 100 tys. złotoryjskich bombek w kształcie ogórków naturalnej wielkości. Związane jest to z tym iż Amerykanie wierzą w ich cudowną moc. Prawdopodobnie taki kształt bombki powieszony na choince ma zapewniać dostatek i szczęście.
Największa na świecie prywatna kolekcja bombek
Sylvia Pope, znana jako Bombkowa Babcia jest właścicielką największej na świecie kolekcji świątecznych dekoracji.
Pokaźna kolekcja mieszanki Walii liczy aż 1760 bombek. Wynik ten trafił do księgi Rekordów Guinnessa. 79-latka Pani Pope przewiduje, że w ciągu najbliższego roku lub dwóch liczba ta przekroczy 2000 sztuk.
Jej prywatne zbiory pochodzą z różnych zakątków świata, w tym z kultowych sklepów w Wielkiej Brytanii takich jak Liberty London i Harrods. Najcenniejszy przedmiot otrzymała od Wnuczki. Bombka o nazwie Royal Tea pochodzi ze specjalnej edycji stworzonej w związku ze Złotą Rocznicą Królowej.
Wieszanie ozdób rozpoczyna się już na początku września, gdyż Pani Pope chce mieć pewność, że zdąży przed świętami.
Komentarze