Najdrożej sprzedany zegarek do 2021

Patek Philippe Grandmaster Chime Only Watch od 9 listopada 2019 roku nosi miano najdroższej sprzedanego zegarka świata. Dokładnie tego dnia w ramach aukcji dobroczynnej Only Watch zegarek o numerze referencyjnym 6300A wylicytowano za 31 mln CHF, czyli około 120 mln PLN (ponad $31 mln). Model ten stworzono specjalnie na aukcję Only Wach organizowanej na rzecz walki z dystrofią mięśniową Duchenne’a u dzieci. Anonimowy nabywca cieszyć się może stalową wersją najbardziej skomplikowanego produkowanego seryjnie zegarka firmy Patek. Ten ręcznie nakręcany model wyposażony jest w 2 cyferblaty (łososiowy oraz czarny, jeden na odwrocie). Oprócz tego  posiada również 5 funkcji dźwiękowych i 20 różnych komplikacji.

W ten sposób przełamano został poprzedni rekord aukcji z 2014 roku. Wówczas wykonany z 24-karatowego złota kieszonkowy PP Henry Graves Jr. Supercomplication z 1920 roku sprzedano za $24 mln. Inny niebagatelny wynik uzyskano podczas aukcji w 2017 roku, gdzie wylicytowano za ponad $17,5 mln zegarek Rolex Daytona – -kolekcji amerykańskiego aktora Paula Newmana.

©elitetraveler.com

Szwajcarska precyzja

Wśród najbardziej ekskluzywnych czasomierzy prym wiodą przede wszystkim zegarki szwajcarskiej marki Patek. Spośród wielu unikatowych modeli firmy wymienić wypada między innymi wyceniany na $6 mln Patek Philippe Calibre 89. Ten kieszonkowy zegarek  stworzono w 1989 roku z okazji 150-lecia szwajcarskiej marki. Model ten wykonany z platyny i różnego rodzaju złota składa się z 1728 elementów oraz zawiera 33 mechanizmy i 2 cyferblaty. Jego posiadacz może korzystać między innymi ze wskaźnika faz księżyca, wschodu i zachodu słońca, położenia gwiazd czy dat świąt wielkanocnych.

Najdroższe wyprodukowane zegarki świata

Kolejnym wartym odnotowania zegarkiem jest wyceniany na ponad $55 mln damski czasomierz Graff Hallucination Watch. Model ten powstały w 2014 roku, zbudowany jest z 110 – karatowych diamentów oraz platynowej bransolety. Czyni go to „najdroższym zegarkiem świata” (przy czym brak jest potwierdzenia czy ktoś kiedykolwiek zakupił taki zegarek).

Innym, równie ekskluzywnym zegarkiem produkcji międzynarodowej firmy jubilerskiej Graff Diamonds jest wyceniany na ponad $40 mln model Graff Diamonds The Fascination. Model ten, przykuwa uwagę dzięki tarczy w kształcie łezki, zbudowany jest także z białych diamentów o masie 152,96 karatów. Dodatkowo model ten zawiera zdejmowany pierścień z diamentem o masie 38,13 karta.

Z kolei pierwszą trójkę najdroższych zegarków świata zamyka Grande Complication Marie Antoinette, którego wartość wycenia się na około €30 mln. Czasomierz ten wykonał Abraham-Louis Breguet, który w 1783 roku dostał zamówienie od anonimowego zleceniodawcy na wykonanie tego unikatowego zegarka na cześć królowej Marii Antoniny. Pracę nad zegarkiem trwały aż 44 lata, więc zarówno Breguet jak i królowa Maria Antonina nie zobaczyli efektu końcowego przedsięwzięcia. Zegarek do dziś uważa się za prawdziwe arcydzieło. Model ten posiada aż 823 części i 23 różne mechanizmy a wykonany jest ze złota oraz szafirów.

Źródło: ch24.pl; zegarek.net; znajdzzegarek.pl; superwatchman.com; catawnik.com
30.11.2021 10:16
Autor: zarobkimajatek