Abraj Al Bait

Abraj Al Bait to obecnie najdroższy budynek na świecie. Budowa hotelu składającego się z siedmiu wierz trwała aż 7 lat, od 2004 do 2011 roku. Pochłonęła aż $16,41 mld rządowych środków Arabii Saudyjskiej. W przeliczeniu było to 47,27 mld złotych, według kursu z 2011 roku. Obiekt jest również trzecim najwyższym budynkiem na świecie, czubek iglicy sięga 601 metrów wysokości.

Obiekt znajduje się w niedalekiej odległości od najdroższej budowli na świcie – meczetu Masjid al Haram, którego koszt przebudowy wyniósł według różnych źródeł aż $100 mld. Jednak meczet jest obiektem otwartym, częściowo nie zadaszonym, przez co rozpatruje się go w kategorii budowli, a nie budynku. Dlatego właśnie za najdroższy budynek uznaje się obecnie hotel Abraj Al Bait.

Lokalizacja najdroższego budynku na świecie:

Budowa kompleksu Abraj Al Bait

Wieże wybudowano w miejscu gdzie dawniej znajdował się zamek Ajyad, dlatego też wielu dla wielu osób nie spodobał się ta lokalizaca. Wiele organizacji starało się zapobiec rozbiórki zamku. Jego wyburzenie porównywano nawet do wysadzenia przez talibów 1500-letnich posągów buddy z Bamiyan w 2001 roku.
Jednak podjęto decyzję i w 2002 r. usunięto resztki historycznej twierdzy. Pracę nad nową budowlą ruszyły w 2004 roku.

Zniszczona forteca Ajyad, miejsce, w którym powstała później omawiana budowla.

Za budowę odpowiedzialna była firma Arabia Binladin Grupa, czyli największa firma budowlana na bliskim wschodzie. I co ciekawe ta właśnie firma została założona przez ojca niesławnego Osamy Bin Ladena.

W 2010 roku na najwyższej wieży, zamontowano największy zegar na świcie. Zegar został stworzony przez niemiecką firmę, mierzy 45 metrów szerokości i jest widoczny z odległości 17 km w nocy.

©europapress.es

Co znajduje się we wnętrzu budynku?

W najwyższej wierzy kompleksu znajduje się 5-gwizdkowy hotel. W dwóch osobnych wieżach znajdują sale modlitewne, jedna dla mężczyzn a druga dla kobiet. Podobno są w stanie pomieścić łącznie 10 tys. wiernych. Ponadto w kompleksie znajduje się centrum handlowe – Abraj Al Bait Mall, w którym to możemy znaleźć garaż z 1000 miejsc parkingowych.

©reddit.com

Czy budynek z Mekki straci miano najdroższego budynku w 2025 roku?

Prawdopodobnie już w 2025 roku, hotel Al Bait będzie znajdował się na drugim miejscu, wśród najdroższych budynków na świcie. W Europie, a dokładnie we Francji powstaje „Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termojądrowy”, w skrócie „ITER”. Budynek jak i reaktor w jego wnętrzu, łącznie mają kosztować $25 mln. Jednak eksperci szacują, że ta kwota ostatecznie może wzrosłość nawet dwukrotnie. Co ciekawe jeszcze w 2013 roku, gdy rozpoczęto pracę nad reaktorem, budżet projektu wynosił zaledwie $6 mld. Obecnie zapowiada sie, że będzie to jeden z najdroższych budowli jak i eksperymentów w historii świata. Spowodowane jest to m.in. wzrostem cen surowców, które miały miejsce w ostatnich latach.

W projekt zaangażowanych jest wiele państw m.in.: Rosja, Chiny, USA, Unia Europejska, Japonia czy Indie.

Budowla powstaje we Francji, w miejscowości Saint-Paul-lès-Durance:

Źródła: www.iter.org
03.08.2021 23:02
Autor: zarobkimajatek