Pałac Parlamentu w Bukareszcie

Oficjalnie najdroższymi budowlami w Europie są: baza lotnicza w Chorwacji, Reaktor Termojądrowy we Francji oraz elektrownie jądrowe w Finlandii i Słowenii. Jednak te obiekty to olbrzymie kompleksy w skład, których wchodzi niekiedy kilkanaście obiektów. Dlatego też ciężko rozpatrywać je w kategorii pojedynczych budynków. I właśnie przez to można powiedzieć, że najdroższą budowlą w Europie jest właśnie pałac parlamentu w Rumunii.

Budynek jest przeogromny, zajmuje 2 miejsce pod względem powichrzeni oraz jest jak niektóre źródła podają najcięższym budynkiem na ziemi. Jak ogromny jest to obiekt, najlepiej sprawdzić na zdjęciach satelitarnych. Naprawdę robi ogromne wrażenie.

Lokalizacja Pałacu Parlamentu w Bukareszcie, Rumunia:

Koszt budowy: $3 mld

Szacunkowy kosztu budowy w 1989 roku wyniósł $1,75 mld. W 2006 mówiono, że było to jednak $3 mld, obecnie uwzględniając inflację ta kwota sięgała by bliżej $4 mld.

Nie była to też zwykła budowa, a ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych było aż 700 architektów. Na początku z miejsca, w którym znajduje się parlament przesiedlono 40 tys. osób. Następnie zburzono 7 km² starego miasta, w tym fabryki i zabytkowe klasztory. Następnie po czym zrównano z ziemią wzgórze Urana.

Można sobie pomyśleć, że pozwolenie na tak szalony projekt mógł dać jedynie ktoś szalony. Tą osobą był nie kto inny jak Nicolae Ceaușescu – niesławny dyktator sprawujący władzę w Rumunii w latach 1965–1989. I dlatego drugą nazwą tej budowli jest „Pałac Ceaușescu”.

©transitpeople

Budowę pałacu rozpoczęto w 1984 roku, początkowo planowano ukończyć projekt w ciągu dwóch lat. Jednak przedłużono termin prac do 1990 roku. Budowało go od 20 tys. do 100 tys. robotników, pracując na trzy zmiany. Było to m.in. kilka tysięcy żołnierzy rumuńskiej armii oraz „ochotnicy”.

W międzyczasie budowy wybuchła rewolucja w 1989 r. Pałac był wtedy ukończony jedynie w 80%. Co ciekawe nowe władze nie podjęły się ukończenia budowli w 100%. Ukończono jedynie dwie duże sale konferencyjne i 400 innych pomieszczeń, z łącznych 1100.

©Maxence Peniguet

Rozmiary Pałacu:

Łączna powierzchnia obiektu wynosi 830 tysięcy m². Pałac składa się łącznie z 1100 pomieszczeń: 440 biur, 30 wielofunkcyjnych pokoi, 3 restauracje, 3 biblioteki, 2 parkingi podziemne oraz sala koncertowa. Wysokość pałacu to 86 m, na którą składa się 12 kondygnacji, dodatkowo 8 kondygnacji znajduje się pod ziemią. Większa część pałacu jest nie zagospodarowana.

Do budowy wykorzystano miliom m³ marmuru, kilka ton kryształu, 700 tys. ton stali i 900 tys. m³ drewna.

Budynek jest ogromny jak i też jego koszty utrzymania. niektóre źródła podają, że wynoszą one $6 mln rocznie.

Źródła: cic.cdep.ro

20.09.2021 18:55
Autor: zarobkimajatek