Poszukiwania skarbu

Mel Fisher był właścicielem niedużego sklepu, w którym sprzedawał akcesoria dla nurków. Był on ogromnym pasjonatem nurkowania i to właśnie w głębinach odkrył swoją drugą pasję, czyli poszukiwanie skarbów. Zainspirowały go z pewnością legendy o zatopionych hiszpańskich galeonach, z ładowniami wypełnionymi kosztownościami. W okolicach Florydy faktycznie zatonęło kilkadziesiąt hiszpańskich statków.

Łącznie w zatoce meksykańskiej jak i na Karaibach mogło pójść na dno kilkaset jednostek. Wiele z nich miało przynależeć do tzw. hiszpańskiej floty skarbów. Statki te przewoziły skarby zdobyte w Ameryce Środkowej do Hiszpanii. Pomiędzy XVI a XVIII wiekiem Hiszpanie przewozili zrabowane kamienie szlachetne, srebro i złoto, dzięki czemu państwo znacznie się bogaciło.

W tamtym okresie wiele z tych galeonów zostało obrabowanych przez piratów czy okręty wrogich państw. Ale najważniejszą informacja dla poszukiwaczy było to, że co najmniej kilka statków miało zatonąć podczas huraganów i dalej spoczywają na dnie, to właśnie na nich Fisher skupił swoją uwagę.

Odkrycie Nuestra Señora de Atocha:

©Paul Hermans

Statek przewoził 40 ton złota i srebra oraz kolumbijskie szmaragdy. Zatonął w 1622 roku podczas huraganu w okolicach Florydy. Hiszpańskim ratownicy bezskutecznie próbowali odzyskać ładunek.

300 lat później w 1969 r, poszukiwacz Mel Fisher zaczął rozglądać się za wrakiem. Na pierwsze jego ślady natrafił w 1973 r., odnalazł on wtedy srebrne sztabki. Jednak wiedział, że to nie jest całość skarbu, nie miał też pewności czy pochodzą one z tego statku. Dlatego kolejne miesiące spędził wraz z rodziną na dalszych poszukiwaniach.

2 lata później w 1975 r. jego syn Dirk odnalazł pięć armat wykonanych z brązu, armaty były potwierdzeniem, że należą do statku, ponieważ znajdowało na nich się oznaczenie Atocha. Te odkrycie świadczyło, że są coraz bliżej głównego skarbu. 
Niestety zaledwie kilka dni później w tragicznych okolicznościach Fisher stracił, żonę i dwóch synów, gdy jeden ze statków poszukiwaczy uległ awarii i zatonął. Mel Fisher w tamtym okresie przeżywał swój ciężki okres, i dodatkowo musiał się sądzić z rządem o to do kogo będzie należeć skarb. Sąd najwyższy Stanów Zjednoczonych ostatecznie orzekł na jego korzyść.

©spacecoastdaily.com

Główne odkrycie i wartość skarbu

20 lipca 1985 – w tym dniu odnaleziono główny skarb galeonu Atocha. Mel Fisher odkrył wrak statku Nuestra Senora De Atocha u wybrzeży Florida Keys. Wartość skarbu szacuje się na $450 mln. Skarb składał się z: 24 ton srebra w sztabkach i monetach, 125 sztabek i krążków ze złota, 20 armat z brązu, instrumenty nawigacyjne i przedmioty należące do rdzennych amerykanów. Oprócz tego znaleziono liczną biżuterie w tym kilkadziesiąt złotych łańcuchów.

©fla-keys.com

Nagranie pochodzące z muzeum Mela Fischera na Key West, gdzie można obejrzeć skarby z galeonu Nuestra Señora de Atocha:

Lokalizacja Muzeum:

Źródła: fla-keys.com & maritime-executive.com
17.09.2021 16:04
Autor: zarobkimajatek