Bernard Arnault

 • Data urodzenia:
  1949-03-05
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $195 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  185 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Bernard Arnault?

Bernard Arnault posiada obecnie majątek szacowany na ok. $195 mld. W 2021 roku, znalazł się na pierwszym miejscu wśród najbogatszych ludzi na świcie. Swój majątek zawdzięcza w dużej mierze swojemu koncernowi – „LVMH”. Zajmuje w nim stanowisko prezesa i dyrektora naczelnego.

Miększa w pałacu pod Paryżem, posiada także willę Bernard w Saint-Tropez, na południu Francji.

Pałac pod Paryżem:

©focus.ua

Lokalizacja Pałacu:

Willa w Saint-Tropez o wartości $26 mln:

 

©challenges.fr

Lokalizacja willi w Saint-Tropez:

Kamienica należąca do Bernarda Arnaulta:

Ponadto Bernard Arnault wydał $500 mln na same działki znajdujące się Los Angeles.

Arnault jest także właścicielem jednego z najdroższych jachtów na świcie – SYMPHONY.

Jacht kosztował go oszałamiające $150 mln, mierzy 101,5 m długości:

Do szybkich podróży używa prywatnego Bombardiera Global 7500, z oznaczeniem F-GVMA. Odrzutowiec ma najdłuższy zasięg wśród samolotów tej klasy, łącznie może nim podróżować 18 osób. Arnault zapłacił za niego ponad $70 mln. Ma również zapasowego Bombardiera Global 6000 (F-GVMI).

©superyachtfan.com

Początki w Biznesie:

Bernard Arnault rozpoczął swoją karierę w 1971 roku, na stanowisku prezesa w rodzinnej firmie Ferret-Savinel. Pracował tam do 1984 roku, do momentu, gdy dowiedział się, że francuski rząd szuka osoby, która przejęłaby imperium „Boussac Saint-Frères”. Do tego przedsiębiorstwa należała wówczas firma „Dior”. Najpierw Arnault musiał zainwestować większość swoich środków (90 mln CHF) w zakup firmy produkującej dobra luksusowe – „Financière Agache”, dzięki niemu mógł wziąć udział w przetargu o Boussac.

Udało mu się wygrać przetarg, odkupił firmę za symbolicznego 1 franka. W pierwszych latach po przejęciu Boussac, Arnault zwolnił aż 9000 pracowników, po czym zaczął wyprzedawać marki koncernu, zostawiając jedynie markę „Christian Dior”. W latach 1982-1985, Bernard Arnault otrzymał dotacje od rządu Francji w kwocie sięgającej 1 mld CHF. Jednak 2 lata później Komisja Europejska nakazała mu zwrócić 338 mln CHF, twierdząc, że tak ogromne dotacje zakłóciły „zdrową konkurencję”.

Bernard Arnault następnie restrukturyzuje działalność swoich przedsiębiorstw. Pod koniec lat 80 wartość grupy Boussac opiewała na 8 mld CHF, dzięki czemu już wtedy znalazł się w gronie najbogatszych ludzi we Francji.

Przejęcie LVMH:

W październiku 1987 roku, po krachu na giełdzie Arnault nabył udziały LVMH. Grupa LVMH powstała wcześniej, w czerwcu tego samego roku. W skład koncernu wchodziły dwie grupy marek: „Moët Hennessy” – (Champagne Moët & Chandon , Champagne Ruinart , Champagne Mercier , Champagne Canard-Duchêne , koniak Hennessy) oraz „Louis Vuitton” –  (Givenchy , Champagne , Champagne Cc). W 1988 roku Arnault za namową pozostałych akcjonariuszy przejął większość udziałów (25%) koncernu LVMH.

Przykładowe Marki zakupione przez LVMH w kolejnych latach: Kenzo, Loewe, Marc Jacobs, Sephora, Thomas Pink, Fendi, DKNY czy La Samaritaine. Pod koniec lat 90 nabył także (64% udziałów) w winnicy Château d’Yquem i londyński dom aukcyjny Phillips za kwotę €125 mln.

Na początku nowego tysiąclecia sprzedał 20% udziałów marki Gucci, należących do LVMH za €2,13 mld. Następnie w 2007 r. zainwestował w branżę rynku detalicznego, kupując udziały przedsiębiorstwa Carrefour. Później w 2008 roku nabył za kwotę €253 mln przedsiębiorstwo produkujące jachty – „Princess Yachts”.

W 2017 roku Bernard Arnault finalizuje całkowite przejęcie firmy Christian Dior Couture, nabywając 100% udziałów.

W połowie 2021 roku stał się najbogatszym człowiekiem na świecie, wyprzedzając Jeffa Bezosa i Elona Muska. Większość luksusowych marek świata jest w jego posiadaniu.

Życiorys

Bernard Arnault urodził się w Roubaix, we Francji. Jego rodzice byli właścicielami firmy deweloperskiej Ferret-Savinel. Arnault uczył się w Lycée Maxence Van Der Meersch w Roubaix, oraz następnie w Lycée Faidherbe w Lille. Po szkole rozpoczął pracę w rodzinnej firmie budowlanej. Trzy lata później przekonał ojca by ten sprzedał działy firmy zajmujące się budownictwem, po to by następnie zainwestowali wszystkie środki w nieruchomości. Po latach zmieniono nazwę ich rodzinnej firmy na „Nexity”, firma do dzisiaj działą na rynku nieruchomości, a jej roczne przychody przekraczają €2 mld.

Arnault w 1973 roku, związał się z Anne Dewavrin, rozwiedli się w 1990 roku. Mają razem dwójkę dzieci. W 1991 ożenił się z Hélène Mercier, z którą ma trójkę dzieci.

Czworo z jego dzieci objęło wysokie stanowiska w firmach kontrolowanych przez ich ojca.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org,
04.08.2021 19:58

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.