Bill Gates

 • Data urodzenia:
  1955-10-28
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $130 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  177 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Bill Gates?

Bill Gates założyciel Microsoftu posiada obecnie majątek szacowany na około $130 mld. Kilka lat temu był najbogatszym człowiekiem na świecie, obecnie znajduje się w gronie pięciu najbogatszych osób. Przez około 20 lat nosił tytuł najbogatszego człowieka na świcie, po raz pierwszy miało to miejsce w 1995 roku. Natomiast w 1999 roku, pierwszy raz jego majątek przekroczył kwotę $100 mld.

Obecnie Bil Gates w firmie Microsoft posiada zaledwie 1,3% akcji, od 2014 roku nie jest największym akcjonariuszem spółki. W 2006 roku Gates postanowił stopniowo wycofywać się z firmy, by móc skupić się na działalności dobroczynnej i jego innych przedsięwzięciach.

Swoich inwestycji dokonuje za pomocą firmy holdingowo/inwestycyjnej – Cascade Investment. Łączne aktywa holdingu sięgają $70 mld, co stanowi ponad połowę majątku Gatesa. Holding Cascade jest właścicielem akcji w wielu amerykańskich przedsiębiorstwach, najwięcej ma ich w sieci luksusowych hoteli „Four Seasons Hotels Limited” (47%). I co ciekawe holding inwestycyjny Gatesa jest w posiadaniu największych terenów rolnych w całych Stanach zjednoczonych. Zarządzają aż 269 tys. akrów ziemi uprawnej, czyli w przeliczeniu ok. 107 tys. hektarów.

Nieruchomości

Gates jest właścicielem jednego z najdroższych domów na świecie – Xanadu 2.0, którego koszt wybudowania wyniósł $63,2 mln. Jednak po licznych remontach jego obecna wartość wynosi $147,5 mln.

Cały kompleks ma powichrzenie 6100 m². Możemy znaleźć tam: 18 metrowy basen, siłownię o powichrzeni 230 m² czy jadalnię zajmującą 93 m².

©jeffwilcox/ Willa – Xanadu 2.0

Posiadłość znajduje się przy jeziorze Washington, w miejscowości Medina, w Stanach Zjednoczonych.

Lokalizacja domu Xanadu 2.0:

W 2020 roku, Gates wraz z żoną zakupił willę w San Diego za $43 mln: 

©BusinessInsider.com – Willa Billa Gatesa w San Diego

Ranczo należące do Bila Gatesa, znajdując się w stanie Wyoming, w przeszłości było własnością słynnego „Buffalo Bill Cody’ego”: 

Ogromna posiadłość na obrzeżach San Diego, w dzielnicy Fairbanks Ranch, która również należy do Gatesa:

Bill Gates kupił we wrześniu 2014 roku za $18 mln ogromne ranczo o nazwie „Paseana”. Na ranczu znajduje się kilka stajni, w których łącznie przebywa 30 koni. Prawdopodobnie nabył tą nieruchomość dla córki – Jennifer, której pasją jest jeździectwo.

Lokalizacja Rancha:

Prywatny Samolot:

Do szybkich podróży Gates wykorzystuje własny samolot – Gulfstream G650, których cena przy maksymalnym wyposażeniu dochodzi nawet do $70 mln.  

Zdjęcie przedstawiające prywatny odrzutowiec Billa Gatesa, o numerach N887WM: 

©jetphotos.com

Bil Gates jest także ogromnym fanem marki Porsche, w sowiej kolekcji ma takie modele jak: 1979 Porsche 911, Porsche Taycan czy Porsche 959 Sports.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja na temat zamówienia przez Gatesa jachtu o wartości $644 mln, zaprojektowanego przez studio „Sinot Yacht Architecture & Design”. Jednak okazało się, że były to tylko plotki, niektórzy również zarzucili studiu projektowemu, że była to ich akcja marketingowa.

Życiorys

Bil Gates urodził się 28 października 1955 roku, w Seattle. Jego przodkowie pochodzili z Niemiec, Anglii i Szkocji. Rodzina Gatesów była bardzo zamożna. Ponieważ ojciec był znanym prawnikiem, natomiast matka pracowała w: zarządzie First Interstate Bank, zarządzie uniwersytetu Washington i organizacji charytatywnej „United Way of America”. Dzięki temu jego rodzice mogli go wysłać do najbardziej prestiżowych szkół w kraju. 

Dziadek matki Gatesa był również bardzo zamożną osobą, ponieważ zajmował stanowisko prezesa w National City Bank w Seattle. 

W szkole Bill Gates był bardzo dobrym uczniem, wyróżniał się na tle uczniów z przedmiotów ścisłych. Gates będąc w 8 klasie zainteresował się programowaniem w języku „BASIC”. Jeszcze za czasów szkolnych wraz z kolegami (w tym z Paulem Allenem – współzałożycielem Microsoftu) wyszukiwali błędów w oprogramowaniu dla przedsiębiorstwa CCC. Następnie w wieku 13 lat rozpoczął naukę w prywatnym liceum w Seattle. W wieku 14 lat Gates wraz Allenem postanowili stworzyć urządzenie o nazwie „Traf-O-Data”, które służyło do pomiaru natężenia ruchu ulicznego. Co ciekawe zarobili na tym urządzeniu $20 tys.

Na egzaminach „SAT”, które badają wiedzę i kompetencję wszystkich uczniów Stanów Zjednoczonych, uzyskał 1590 punktów na 1600 możliwych, a średnia egzaminu wynosiła 1000 punków.

Bil Gates studiował na uniwersytecie Harvardzkim.

Początki Microsoftu

Pierwszym produktem Microsoftu był program komputerowy – Altair BASIC, który to został stworzony przez Gatesa i Allena w 1975 roku. Następnie po stworzeniu ich pierwszego programu, otrzymali ofertę pracy w firmie MITS. Gates nawet musiał wziąć urlop dziekański, by móc pracować w firmie. Później W listopadzie tego samego roku, Gates wraz z Allenem założyli spółkę Microsoft. Przez pierwsze 5 lat od założenia firmy, Gates osobiście sprawdzał każdą linijkę napisanego kodu.

W 1980 roku, Microsoft otrzymał zlecenie na stworzenie interpretera do komputera osobistego – IBM PC. Później Microsoft dowiedział się również, że IBM szuka podmiotu, który wykona dla nich oprogramowanie, które będzie można wykorzystać w ich nowym komputerze. Tak więc firma Microsoft wykorzystał okazję, i przy skorzystaniu z kodów systemu 86-DOS, stworzyła swój pierwszy system operacyjny, o nazwie MS-DOS, który został później wykorzystany przez IBM. Sprzedaż właśnie tego oprogramowania sprawiła, ze Microsoft stał się w tamtym czasie jednym z najbardziej liczącym się graczy na rynku.

Pierwszy system operacyjny pod nazwą Windows powstał w 1985 roku, cztery lata później roku firma wprowadziła na rynek jeden ze swoich najbardziej znanych produktów, czyli Microsoft Office.

Microsoft jak i sam prezes firmy Bill Gates, byli oskarżani o stosowanie praktyk, które łamały amerykańskie prawo antymonopolowe. W tej sprawie w 1998 roku, Gates składał wyjaśnienia w sądzie, wydarzenie to było szeroko komentowane przez media na całym świecie.

15 czerwca 2006 ogłosił, że stopniowo będzie ustępował ze swojego stanowiska w firmie Microsoft. Na koniec sowich rządów, podjął decyzję o zainicjowaniu prac nad stworzeniem oprogramowania dla robotów.

Małżeństwo i działalność dobroczynna

W 1994 roku Bill Gates poślinił Melinde Ann French, mają razem trójkę dzieci. Niestety po 27 latach małżeństwa, w maju 2021 roku ogłosili separację, ale zamierzają dalej współpracować przy działalności dobroczynnej.

Fundacja założona w 2000 r. przez Billa Gatesa i jego żonę, przeznaczyła na różnego rodzaju cele kilkadziesiąt miliardów dolarów. Przez same pierwsze 4 lata działalności ofiarowali $29 mld. 

Siedziba Fundacji Billa Gatesa:

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org
12.08.2021 17:13

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.