Elon Musk

 • Data urodzenia:
  1971-06-28
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $236 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  188 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Elon Musk?

Elon Musk posiada majątek szacowany na około $236 mld. 

Na jego majątek składają się udziały w takich firmach jak:

 • Tesla (21% udziałów)
 • SpaceX (54% udziałów)
 • Neuralink
 • SolarCity
 • The Boring Company

W przeszłości był również współzałożycielem firm Zip2 i X.com (późniejszego PayPala). 

Nieruchomości Elona Muska:

Musk w 2012 roku kupił dom na osiedlu Bel-Air, w Los Angeles za $17 mln. 

Według virtualglobetrotting.com jest on również właścicielem kolejnego na tej samej ulicy, którego wartość szacuje się na $20 mln. Dom miał być podarowany jego byłej żonie – Talulah Riley, w ramach ugody rozwodowej.

Nieruchomość przy Westridge RD, zakupiona przez miliardera w 2014 roku za $3,7 mln. Podobno też miała być częściową ugody rozwodowej z jego byłą żoną:

W styczniu 2019 roku Musk kupił ten dom w Los Aggeles za $6,4 mln:

Elon Musk jest także w posianiu pokaźnej kolekcji samochodów. Poza flotą samochodów własnej marki – Tesli, w jego garażu znajduje się również Lotus Esprit, pochodzący z kultowego filmu z agentem 007 – „Szpieg, który mnie kochał” . Zapłacił za niego podobno $800 tys. Na przełomie tysiąclecia zakupił on nowego McLarena F1, którego co ciekawe rozbił podczas popisywania się przed znajomym. Obecnie Ceny Mclarenów F1 zaczynają się od $17 mln.

McLaren F1 Elona Muska po wypadku:

©wrc.net.pl

Życiors:

Elon Musk urodził się 28 czerwca 1971 roku w Pretorii, w RPA. Jego matka była modelką i dietetyczką, urodziła się w Kanadzie ale wychowała się w RPA. Natomiast ojciec Elona był inżynierem, elektromechanikiem, pilotem i deweloperem. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa, brata i siostrę, a także przyrodniego brata i siostrę od strony ojca. Jego rodzice rozwiedli się gdy miał 9 lat. Mieszkał przez pewnie czas z ojcem, ale jego zdaniem był to jeden z najgorszych okresów z jego życia.

W dzieciństwie Elon interesował się komputerami i grami wideo. Już w wieku 12 lat zaprogramował swoją pierwszą grę, którą sprzedał za $500. Przez rówieśników był postrzegany jako niezdarny i bardzo nieśmiały. Dokuczano mu w szkole, raz nawet zepchnięto go ze schodów, przez co trafił do szpitala.

W 1989 roku wyemigrował do Kanady, początkowo miał się zatrzymać u stryjecznego dziadka, jednak nie udało mu się go odnaleźć i musiał pomieszkiwać w schronisku młodzieżowym. Następnie mieszkał przez pewnie czas z kuzynem w Saskatchewan. Pierwsze pieniądze zarabiał dzięki pracy farmie i w tartaku. W 1990 roku Musk rozpoczął studia na Queen’s University w Kingston w Ontario, później przeniósł się na studia do na Uniwersytet Pensylwanii. Zdobył tam dyplom z ekonomii i astrofizyki.

Jak Elon Musk dorobił się tak dużego majątku:

W 1995 roku Elon Musk, jego brat Kimbal i Greg Kouri założyli firmę produkującą oprogramowanie internetowe Zip2, dzięki funduszom zdobytym od prywatnych inwestorów. Według Muska zanim Zip2 odniosło sukces, nie było go stać nawet na wynajmowanie mieszkania, dlatego sypiał w bierze. W 1999 roku firma „Kompa” kupiła „Zip2” za $307 mln, Elon Musk zarobił na tej transakcji $22 mln, ponieważ miał 7% udziały w firmie.

Po sprzedaży Zip2 został współzałożycielem firmy świadczącej usługi finansowe x.com. Był to pierwszy bank internetowy w historii ubezpieczony przez FDIC – Federal Deposit Insurance Corporation. Następnie Firma x.com połączyła się z Confinity Inc.. Po tym wydarzeniu x.com przekształcono w PayPal, który był zacznie bardziej popularną usługą należącą do firmy Confinity. W 2002 eBay kupił PayPala za $1,5 mld. Z czego Elon posiadał 11,7% udziałów i na transakcji zarobił $100 mln. 

Mając $100 mln w kieszeni, Musk postanowił założyć firmę w SpaceX, zajmującą się produkcją rakiet nośnych, silników rakietowych i statków kosmicznych. W 2008 SpaceX po raz pierwszy w historii wystrzeliło w kosmos rakietę należącą do prywatnej firmy.

Po tym sukcesie firma SpaceX otrzymała kontrakt na program „Commercial Resupply Services” o wartości $1,6 mld na 12 lotów w kosmos, w tym na międzynarodową stację kosmiczną.

Obecnie firma SpaceX zatrudnia 9500 pracowników, a dochody w ostatnich latach sięgały $2 mld rocznie. W 2021 roku SpaceX jest wyceniany na $74 mld.

Największy sukces Elona Muska – Tesla: 

W międzyczasie tworzenia firmy SpaceX, Elon postanowił zainwestować w firmę produkującą samochody z napędom elektrycznym. Tesla Inc. nie została założona przez Muska, tak jak wiele osób myśli. Założyli ją w 2003 roku inżynier Martin Forest Eberhard i biznesmen Marc Tarpenning. Elon dołączył do nich w 2004 roku jako inwestor, przez co został przewodniczącym rady dyrektorów. Musk nie dogadywał się z założycielem – Eberhardem, przez co został on usunięty z firmy w 2007 roku. Po tym wydarzeniu Musk objął stanowisko dyrektora generalnego firmy, a w 2009 roku ugoda sądowa z Eberhardem, wyznaczyła go jako współzałożyciela Tesli.

Pierwszym produktem Tesli był model „Roadster”, którego zaprezentowano w 2008 roku. Sprzedano łącznie 2500 egzemplarzy tego modelu. Później Tesla zajęła się projektowanie Modelu S, który w 2012 trafił do sprzedaży i okazał się ogromnym hitem. Następnie rozpoczęto produkcję modelu X i Y.

Wartość firmy Tesla Inc.:

Obecnie Tesla jest największym producentem samochodów elektrycznych na świecie. Według różnych źródeł wartość firmy może wymościć nawet 600 mld, co czyniłoby ją jedną z najbogatszych firm na świecie. Natomiast zakład, w którym odbywa się produkcja samochodów – Gigafactory 1, jest największym budynkiem na świecie pod względem powichrzeni.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org, www.bloomberg.com, www.forbes.com.
26.07.2021 18:42

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.