Jeff Bezos

 • Data urodzenia:
  1964-01-12
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $183 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  171 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Jeff Bezos?

Jeff Bezos posiada majątek szacowany na $183 mld. Znajduje się w gronie najbogatszych ludzi na świecie. Swoje bogactwo zawdzięcza w dużej mierze stworzonej przez siebie w 1994 r. firmie – Amazon.com. Obecnie zajmuje w niej stanowisko prezesa, dyrektora generalnego i przewodniczącego zarządu. Amazon w 2021 roku, wyceniana jest na ok. $1,6 bld, dzięki czemu znajduje się w gronie najbogatszych firm na świecie. Jego firma zatrudnia 650 tys. osób na całym świecie, z czego 20 tys. w Polsce.

W 2000 roku założył firmę z branży przemysłu kosmicznego – Blue Origin. Firma zatrudnia obecnie 1500 pracowników i planuje wprowadzić komercyjne loty w kosmos. Następnie w 2005 r. stworzył firmę inwestycyjną – Bezos Expeditions, jest to firma rodzinna, która zarządza jego prywatnymi inwestycjami. Aktywa zarządzane przez Bezos Expeditions wynoszą – €107,8 mld.

Największa gazeta w stolicy USA – „The Washington Post” od 2013 jest własnością Bezosa, kupił ją za $250 mln, kupił ją za namową swojego przyjaciela – Edward Donald Graham.

Dom Jeff Bezosa w Beverly Hills, w Kalifornii o wartości $12,3 mln: 

Drugi dom Bezosa w Waszyngtonie, kupił go za $19 mln. Sąsiaduje on z domem byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Woodrow Wilsona:

Gdy Jeff Bezos stał się oficjalnie miliarderem w 1997 roku. Zamienił swój stary samochód Chevy Blazera z 1987 roku, na Hondę Acord,  jeździł nią podobno przez kilka kolejnych lat.

127 metrowy jacht o wartości $500 mln, zamówiony przez Bezosa w holenderskiej stoczni Oceanco:

©boatinternational.com

Życiorys

Urodził się w Nowym Meksyku, urodziła go 17-letnia uczennica liceum, natomiast jego ojciec miał wtedy 19 lat. Po porodzie jego matka uczęszczała do szkoły wieczorowej, na lekcje przychodziła z małym Jeffem. Jego dziadek od strony matki, był dyrektorem w „Atomic Energy Commission” – byłej agencji rządowej zajmującej się rozwojem technologii atomowych. Jego dziadek wcześnie przeszedł na emeryturę i osiedlił się w Teksasie. Gdzie z resztą Jeff Bezos spędził większość swojego dzieciństwa. Przodkowie rodziny Bezosa pochodzili z Danii.

Bezos ukończył z wyróżnieniem „Princeton University” w 1986 roku, posiada dyplom z informatyki oraz elektrotechniki. Następnie po studiach otrzymał oferty pracy z takich firm jak Intel, Bell Labs czy Andersen Consulting. Zdecydował się jednak na pracę w startupie „Fitel”, zajmującym się technologią finansową i telekomunikacyjną. Później przeszedł do branży bankowej, pracował od 1988 do 1990 w „Bankers Trust”. Do 1994 roku pracował w nowo utworzonym funduszu hedgingowy „DE Shaw & Co.”.

Jeff w roku 1993 ożenił się z MacKenzie Scott Tuttle. Żonę poznał pracując w nowojorskim funduszu. W 1994 roku przeprowadzili się do Seatlle, gdzie doczekali się trójki dzieci. Adoptowali także dziewczynkę z Chin. Jednak w 2019 roku ogłosili że się rozwodzą. Po rozwodzie była żona Bezosa stała się 3 najbogatszą kobietą na świcie, obecnie jej majątek szacowany jest na ponad $60 mld.

Bezos uchodzi za osobę błyskotliwą i tajemniczą. Przekładał rozwój Amazon nad działalność charytatywną i społeczną. Jest zwolennikiem zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Doceniono jego osobę licznymi odznaczeniami, wyróżnieniami oraz nagrodami. Wspiera liczne akcje charytatywne oraz programy rozwojowe.

Amazon

W 1994 r. otworzył księgarnię internetową – Amazon.com, siedziba firmy początkowo znajdowała się w jego garażu. Bezos nazwał swoją nową firmę Cadabra, ale później zmienił nazwę na Amazon. Trzy lata po utworzeniu Amazona, wprowadził firmę na giełdę i to właśnie wtedy stał się miliarderem. Później w 1998 roku Amazon zaczął rozszerzać swoje usługi, na stronie poza książkami można było już kupować muzykę, filmy i inne dobra konsumenckie.

Dzisiaj Amazon jest jedną z największych firm na świecie i zatrudnia 650 tys. osób na całym świecie. Pod firmą macierzystą znajduje się wiele mniejszych marek, takich jak: Amazon Echo, Amazon Prime, Aleksa, sklep Kindle, Amazon Drive, Amazon Appstore i wiele innych.

Blue Origin

Startup Blue Origin powstał we wrześniu 2000 roku, ponieważ Bezos od dawna interesował się podróżami w kosmos i rozwojem życia ludzkiego w układzie słonecznym. Następnie w 2006 roku firma kupiła ogromny obszar gruntów w Teksasie, gdzie wyznaczono teren przeznaczony na testowanie swoich projektów. W 2015 roku Bezos ogłosił, że trwają prace nad nowym pojazdem kosmicznym. Konkurencją Blue Origin jest firma Elona Musaka SpaceX – oraz Virgin Galacti, należaca do Richarda Bransona. W lipcu 2018 r. ogłoszono, że Bezos wycenił bilety na komercyjne loty kosmiczne – lot w kosmos za pośrednictwem jego firmy ma kosztować od $200 tys. do $300 tys. za osobę.

Bezos Expeditions

Firma zarządza prywatnymi inwestycjami Bezosa, powstała w 2005 roku. Jeff Bezos był jednym z pierwszych inwestorów, którzy zainwestowali w Google. Zakupił on bowiem w 1998 roku akcje Googla o wartości $250 tys. Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ obecnie te akcje są warte $3,1 mld.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org,
Źródła: www.bloomberg.com i www.forbes.com
27.07.2021 18:59

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.