Larry Ellison

 • Data urodzenia:
  1944-08-17
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $102 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  191 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Larry Ellison?

Larry Ellison posiada majątek szacowany na $102 mld. 

Dorobił się dzięki swojemu przedsiębiorstwu „Oracle „, które produkuje oprogramowanie komputerowe – bazy danych czy oprogramowanie dla firm. W 2020 roku przychody firmy sięgnęły prawie $40 mld. W firmie zatrudnionych jest 135 tys. osób. Larry Ellison ma 36% udziałów w przedsiębiorstwie.

Ellison zainwestował w 15 mln w akcje Tesla, Inc., dzięki tej inwestycji jego majątek powiększył się o ok. $12 mld. A sam po zakupie dodatkowych akcji w 2018 r. został dyrektorem w zarządzie tej korporacji.

W 1997 r. Larry Ellison został dyrektorem przedsiębiorstwa „Apple Inc.”, jednak po powrocie Steva Jobsa do Appla w 2002 r., zrezygnował z tego stanowiska.

Tereny i nieruchomości należące do Ellisona, są wyceniane na ok. $1 mld.

Prywatna wyspa:

Jest właścicielem w 98% wyspy Lānaʻi na Hawajach (6 co do wielkości wyspy archipelagu), na której mieszka nieco ponad 3000 osób. Miliarder zamieszkał na wyspie w 2020 r., prawdopodobnie przez sytuację związaną z pandemią.

Lokalizacja wyspy:   

Nieruchomości: 

Główna rezydencja Ellisona znajduje się w Woodside, w Kalifornii i jest warta $110 mln. Sam podobno zaprojektował nieruchomość, która wyposażona jest m.in. w modernizację sejsmiczną – zabezpieczenia na wypadek trzęsień ziemi. Znajduje się tam również sztuczne jezioro o powichrzeni 0,93 ha.

©forbes.com

Lokalizacja nieruchomości o wartości $110 mln:

Oprócz tego Larry Ellison jest właścicielem 12 innych nieruchomości w samym Malibu, łączna ich wartość szacowana jest na 180 mln.

W 2010 zakupił ponad 100-letnią rezydencję „Beechwood” na Rhode Islan, wydał na nią $10,5 mln, co ciekawe nieruchomość wcześniej należała do szanowanej i zamożnej rodziny „Astorów”. Następnie w 2011 roku zakupił prywatne pole golfowe i posiadłość „Porcupine Creek Estate” za kwotę $42,9 mln.

Ellison podobno jest właścicielem wielu egzotycznych samochodów, w tym: McLaren F1, Lexsus LXA, a najbardziej lubi jeździć swoją Acurą NSX.

Oracle

Na początku lat 70 młody Ellison pracował w firmie Ampex, w której tworzył bazę danych dla „CIA” o nazwie „Oracle”.

W 1977 r. zainspirował się badaniami nad rozwojem baz danych informatyka Edgara F. Codd’yego, co skłoniło go do założenia własnej firmy. W 1977 wraz z dwoma wspólnikami założyli firmę o nazwie „Software Development Laboratories”, dwa lata później zmieniono nazwę na „Relational Software Inc.”. Pierwsza baza danych ich firmy nosiła nazwę „Oracle wersja 2” (co ciekawe nigdy nie powstała wersja 1). Dopiero w 1983 r. przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na „Oracle”.

Największy kryzys w firmie Oracle miał miejsce na początku lat 90, zwolniono wtedy aż 10% pracowników (400 osób), ponieważ firma borykała się z problemami finansowymi, wywołanymi złą strategią marketingową. Według Ellisona popełnił on wtedy jeden z największych swoich błędów biznesowych, a w firmie musiano wprowadzić wiele zmian.

Od 1994 r. firma Oracle toczyła jedną z największych „wojen biznesowych” w historii doliny krzemowej z korporacją „Informix”. Ostatecznym zwycięzcą okazała się firma Oracle, a dyrektor generalny Informix w 1997 r. trafił nawet do więzienia, ponieważ przeszacowywał zyski firmy.

Firma Oracle w latach 2000 znacznie się rozwinęła. Ellson w 2007 r. wypłacił sobie nawet ponad $61 mln wynagrodzenia, w tym $1 mln wynagrodzenia podstawowego i dodatkowe premie. W kolejnym roku zarobił dzięki swojej firmie $84 mln, i tu też większość jego zarobków stanowił dodatkowe premie.

Firmy przejęte przez Oracle:

 • Sun Microsystems, Inc – (Zakupione za $7,4 mld)
 • NetSuite – Co ciekawe Larry Ellison posiadał 35% akcji NetSuite, dzięki którym po przejęciu przez firmę Oracle, trafiło na jego konto $3,5 mld.

Larry Ellison – Życiorys

Larry Ellison urodził się w Nowym Jorku w 1944 r. Co ciekawe jego matka gdy go urodziła miała zaledwie 19 lat. Jego Ojcem był amerykański pilot wojskowy.
Gdy mały Larry zachorował na zapalenie płuc, jego matka oddała go do adopcji. Zaadoptowała go ciotka i wujek jego biologicznej matki. Co ciekawe jego przybrany ojciec dorobił się nie małej fortuny na nieruchomościach w Chicago. Dopiero po 48 latach ponownie spotkał swoją biologiczną matkę.

Ellison wychowywał się w South Shore w Chicago, w żydowskiej rodzinie. Jednak odmówił przyjęcia żydowskiego rytuału „Bar micwy”, gdy był starszy. Sam twierdzi, że dla niego religia jest ciekawą historiami lub tylko mitologią.

Ellison uczęszczał do South Shore High School w Chicago, a następnie na Uniwersytet w Illinois. Co ciekawe na tym uniwersytecie został wybranym studentem roku, jednak zrezygnował ze studiów po tym jak zmarła jego macocha. Następnie spędził rok w Kalifornii, by później znowu powrócić na Uniwersytet, żeby studiować fizykę i matematykę. Tam po raz pierwszy zetknął się z programowaniem. Później w 1966 r. przeprowadził się do Kalifornii.

Larry Ellison był aż czterokrotnie żonaty, ma dwójkę dzieci.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org

 

01.09.2021 19:51

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.