Mark Zuckerberg

 • Data urodzenia:
  1984-05-14
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $80 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  171 cm
 • Ostatnio edytowane:
  08.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Mark Zuckerberg?

Mark Zuckerberg posiada majątek szacowany na $80 mld. Jest magnatem medialnym, najbardziej znanym ze stworzenia serwisu społecznościowego „Facebook”. Zuckerberg jest w posiadaniu 79% akcji klasy B i 0,36% akcji klasy A w spółce. Roczny dochód netto Facebooka sięga $30 mld, a łącznie aktywa wynoszą $160 mld. Mark Zuckerberg obejmuje stanowisko prezesa oraz dyrektora generalnego.

Serwisy, które należą do Facebooka:

 • Instagram – (9 kwietnia 2012 r. Facebook Inc. kupił Instagram za $1 mld)
 • Facebook Messenger
 • WhatsApp
 • Oculus
 • Novi
 • Workplace

Poza tym jest współzałożycielem projektu „Breakthrough Starshot”, którego celem jest tworzenie innowacyjnych żagli słonecznych.

Nieruchomości Zuckerberga:

Zuckerberg podobno jest właścicielem 144 hektarów terenów na wyspie Kauai, na Hawajach.

Jest także właścicielem domu w San Francisco, kupił go w 2012 roku za $3 mln: 

Rezydencja o wartości $59 mln, znajdująca się nad jeziorem Tahoe, również ma należeć do miliardera:

Dom, w którym na co dzień mieszka, znajduje się w miejscowości Palo Alto, w Kalifornii. Nieruchomość zakupił w 2011 roku, za kwotę $7 mln:

©forbes.com – Dom Zuckerberg w Palo Alto

Parę lat temu pojawiły się plotki, że 107-metrowy jacht o nazwie „Ulysses”, o wartości $195 mln, został zakupiony przez Marka Zuckerberga. Te plotki później jednak zostały zdemaskowane, przez samego prezesa spółki Facebook.

W 2014 roku, gdy majątek Zuckerberga szacowano na $30 mld, przemieszczał się on na co dzień Volkswagenem Golfem GTI. Wcześniej miał jeździć Acurą TSX. Poza tym obecnie ma on być również właścicielem włoskiego hiper samochodu – Pagani Huayra, o wartości $1,4 mln.

Jest on znany z raczej nierozrzutnego trybu życia, od lat ubiera się na co dzień w zwykły szary lub granatowy T-shirt i zwykłe jeansy.

W obawie bezpieczeństwo, rocznie spółka Facebook przeznacza ponad $20 mln na prywatną ochronę Zuckerberga.

Życiorys

Mark Zuckerberg urodził się w White Plains, w stanie Nowy Jork, natomiast wychował się na wsi Dobbs Ferry. Jego przodkowie pochodzili z Polski, Austrii i Niemiec, ma głównie żydowskie pochodzenie. Matka Zuckerberga jest psychiatrą, natomiast ojciec dentystą. Uczęszczał do Ardsley High School, gdzie był wyróżniającym się uczniem. Następnie po dwóch latach przeniósł się do prywatnej szkoły – Phillips Exeter Academy, gdzie również wyróżniał się na tle uczniów. W swoim podaniu do college’u Zuckerberg napisał, że potrafi czytać i pisać po francusku, hebrajsku, łacinie i starożytnej grece.

Programować zaczął w gimnazjum na początku lat 90, dzięki ojcu zainteresował się programowaniem w języku BASIC, następnie uczęszczał na korepetycje z tej dziedziny. Będąc jeszcze w liceum ukończył studia magisterskie z programowania. Na początku swojej przygody z pisaniem kodu, głównie tworzył gry komputerowe dla swoich przyjaciół.

Od 2002 roku uczęszczał do uniwersytetu na Harvardzie, gdzie studiował psychoterapię i informatykę. Należał tam do bractw studenckich – Alpha Epsilon Pi oraz Kirkland House. Studia porzucił w 2004 roku by móc rozwijać Facebooka.

Mark Zuckerberg w 2003 roku zaczął się spotykać ze swoją obecną żoną. Priscilla Chan i Mark poznali się na przyjęciu bractwa na uniwersytecie Harvardzie. 19 maja 2012 roku pobrali się, urządzili skromne przyjęcie weselne na podwórku za własnym domuem. Mają razem dwójkę dzieci.

Facebook

Pierwszą wersję Facebooka Zuckerberg uruchomił 4 lutego 2004 roku, ze swojego pokoju na kampusie studenckim uniwersytetu na Harvardzie. Pierwsza wersja serwisu funkcjonowała pod nazwą „Harvard”, której grupą docelową byli studenci z tamtejszej uczelni. Później Zuckerberg postanowił jednak zmienić nazwę, ponieważ planował rozpowszechnić portal na inne uczelnie ze Stanów Zjednoczonych.

Po uruchomieniu strony został oskarżony przez Camerona Winklevossona, Tylera Winklevossona i Divya Narendra o oszustwo i kradzież kodu, który posłużył mu później do stworzenia Facebooka. Podobno Zuckerberg miał pomagać tej trójce studentów w stworzeniu portalu o nazwie HarvardConnection.com. Z tym że zamiast im pomagać, wykorzystał ich pomysły do stworzenia konkurencyjnego produktu. Spór ostatecznie zakończył się ugodą sądową.

Zuckerberg rzucił studia na Harvardzie, po czym przeprowadził się ze swoim wspólnikiem Moskovitzem do Palo Alto w Kalifornii, w Dolinie Krzemowej. Wynajęli oni tam nieduży dom, który początkowo był siedzibą firmy Facebook.

Facebook od początku rozwijał się w bardzo dynamicznym tępię. W pierwszym roku działalności uzyskał $400 tys. przychodu, natomiast  po 6 latach zyski sięgały już $2 mld rocznie. Rekordowy 2020 rok przyniósł spółce $86 mld zysku.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org

 

18.08.2021 12:29

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.