Mukesh Ambani

 • Data urodzenia:
  1957-04-19
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $90 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  169 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak bardzo bogaty jest Mukesh Ambani?

Majątek Mukesha Ambaniego szacowany jest na $90 mld.

Najbogatszy człowiek mieszkający w Indiach. Jest prezesem oraz największym udziałowcem (49,46%) holdingu „Reliance Industries”, działającego w branży: energetycznej, petrochemicznej, gazowej, tekstylnej oraz medialnej. Holding jest 10. co do wielkości pracodawcą w Indiach (236 tys. zatrudnionych). Łączne aktywa „Reliance Industries” w 2021 wynosiły $180 mld. 

Firma została założona w latach 60-tych przez Dhirubhai Ambani (ojca Mukesha Ambaniego)  i Champaklala Damani, jako Reliance Commercial Corporation. Firma początkowo zajmowała się produkcją tkanin. W kolejnych latach firma rozszerzała swoją działalność i przejmowała inne lokalne firmy z branży tekstylnej.

Po pierwszym udarze Dhirubhai w 1986 roku, Ambani przekazał kontrolę nad Reliance swoim synom: Mukeshowi i Anilowi. Następnie bracia w latach 1991-92. otworzyli zakład petrochemiczny Hazira, a w latach 1995/96 firma weszła do branży telekomunikacyjnej. W 2001 roku „Reliance Industries Ltd.” i „Reliance Petroleum Ltd.” stały się dwiema największymi firmami w Indiach.

W 2002 roku Reliance ogłosiło największe odkrycie gazu w Indiach (w basenie Krishna Godavari). Złoże oszacowano na 1,2 mld baryłek ropy naftowej.

Nieruchomości

Ambani jest właścicielem jednego z najdroższych domów na świecie. Antilia wieżowiec-rezydencja jest jednym z największych i najbardziej ekskluzywnych prywatnych domów na świecie. Ma 27 pięter, 173 m wysokości i ponad 37 tys. m². Posiada takie udogodnienia jak trzy lądowiska dla helikopterów, garaż na 168 samochodów, salę balową, 9 szybkobieżnych wind, teatr z 50 miejscami, ogrody tarasowe, basen, spa, ośrodek zdrowia, świątynia i pokój śnieżny. Od 2014 r. jest uważana za najdroższą prywatną rezydencję na świecie. Szacuje się, że kosztowała $2.6 mld.

Lokalizacja domu:

Mukesh Ambani jest również w posiadaniu ogromnej ilości samochodów. W swojej kolekcji ma takie auta jak:

 • Mercedes Benz 660 Guard
 • Bentley Bentayga
 • Mercedes-AMG G63
 • Rolls Royce Phantom Drophead Coupe
 • Porsche Cayenne
 • BMW 760 Li
 • Bentley Continental Flying Spur
 • Aston Martin Rapide
 • Maybach 62
 • Tesla Model S 100D

Do dalekich podnóży używa swojego prywatnego odrzutowca Boeing Business Jet., który kosztował go $75 mln.

Życiorys

Mukesh Dhirubhai Ambani urodził się 19 kwietnia 1957 roku w kolonii Korony Brytyjskiej w Aden (dzisiejszym Jemenie). Jest synem Dhirubhai Ambani i Kokilaben Ambani. Ma młodszego brata Anila Ambaniego oraz dwie siostry Ninę Bhadrashyam Kothari i Dipti Dattaraj Salgaonkar.

Pierwsze dwa lata swojego życia mieszkał w Jemenie, następnie jego ojciec postanowił wrócić do ojczyzny – Indii. Jego rodzina mieszkała w skromnym dwupokojowym mieszkaniu w Bhuleshwar w Bombaju aż do lat siedemdziesiątych. Dhirubhai kupił później 14-piętrowy apartamentowiec o nazwie „Sea Wind” w Colaba.

Ambani uczęszczał do liceum Hill Grange przy Peddar Road w Bombaju. Po ukończeniu szkoły średniej studiował w St. Xavier’s College w Bombaju, następnie uzyskał tytuł inżyniera chemii w Instytucie Technologii Chemiczne. Zapisał się również na studia na Uniwersytecie Stanforda, jednak ostatecznie z nich zrezygnował.

Później w 1981 roku zaczął pomagać swojemu ojcu Dhirubhai Ambani w prowadzeniu rodzinnej firmy Reliance Industries Limited. W kolejnych latach firma znacznie się rozrosła i rozszerzyła swoją działalność na inne branże.

6 lipca 2002 r. ojciec Mukesha zmarł po drugim udarze. Między braćmi doszło wtedy do sporu, ponieważ Dhirubhai nie zostawił testamentu. Za namową matki zgodzili się rozdzielić holding na dwie części. Mukesha przejął wtedy kontrolę nad Reliance Industries Limited i Indian Petrochemicals Corporation Limited.

Na początku 2019 roku sąd w Bombaju oskarżył jego młodszego brata Anila Ambaniego o nie spłatę długu dla szwedzkiego producenta sprzętu Ericsson. Mukesh spłacając długu uratował swojego młodszego brata przed więzieniem.

W 1985 roku Ożenił się z Nitą Ambani i mają dwóch synów: Akasha i Ananta, oraz córkę Ishę. W 2007 roku Ambani podarował swojej żonie Airbusa A319 o wartości $60 mln na jej 44. urodziny.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org.

 

 

 

 

 

 

22.02.2022 17:11

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.