Pablo Escobar

 • Data urodzenia:
  1949-12-01
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $64 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  167 cm
 • Ostatnio edytowane:
  05.04.2022

Bio:

Pablo Escobar Majątek

Pablo Escobar znany jako „król kokainy”, w momencie swojej śmierci posiadał majątek szacowany na $30 mld. (Po uwzględnieniu inflacji obecnie byłoby to $64 mld). W szczytowym momencie kartel z Medellín przynosił ponad $70 mln dochodu dziennie (~ $149,5 mln w 2021 r.). Dziennie przemycano około 15 ton kokainy.

Zarobione pieniądze jak i złoto ukrywano w tajnych skrytkach, najczęściej były to puste przestrzenie w ścianach lub po prostu zakopywano je w ziemi na odludziu. Co ciekawe ludzie, którzy ukrywali te pieniądze, byli później likwidowani, tylko po to by utrzymać lokalizacje w tajemnicy. Na same gumki recepturki do owijania banknotów, gangster wydawał $2500 miesięcznie. W 2020 r. siostrzeniec Pablo Escobara odnalazł w ścianie swojego domu ukryte $18 mln. Banknoty po tylu latach uległy części0wemu rozkładowi.

Pieniądze należące do Eskobara odnalezione przez farmera na jego własnym polu

Nieruchomości:

Najbardziej znanym domem Pablo Escobara jest posiadłość 'Hacienda Nápolés”. W skład posiadłości wchodził hiszpański dom kolonialny, park z rzeźbami, zoo, kolekcja zabytkowych aut i motocykli. Na bramie głównej posesji znajduje się samolot PA-18 Super. Hacienda Nápolés została wyceniona przez władze Kolumbii na $2,23 mln, jednak rzeczywista wartość nieruchomości może wynosić ponad $60 mln.

Lokalizacja Haciendy Nápolés:

Działka w Miami Beach, gdzie dawniej znajdował się dom Escobara:

La Catedral

La Catedral było to prywatne więzienie Pablo Escobara. Więzienie powstało po umowie z rządem Kolumbii, w której Escobar poddał się i obiecał odsiedzieć maksymalnie 5 lat, zaś władze odstąpiły od ekstradycji jego do USA. Escobar sam wybrał firmę budowlaną, która wykonywała prace. W więzieniu znajdowały się tam takie udogodnienia jak boisko do piłki nożnej, gigantyczny dom dla lalek, bar, jacuzzi czy wodospad. Po odbyciu 13 miesięcy kary, Escobar uciekł z La Catedral.

Lokalizacja więzienia:

Casa Malca

Escobar był właścicielem tej nieruchomości, obecnie znajduje się tu luksusowy hotel i restauracja:

Mansion, Isla Grande

Willa barona narkotykowego na wyspie Isla Grande, Kolumbia:

Escobar był właścicielem 141 domów i biur, 142 samolotów, 20 helikopterów i 32 jachtów.

Miał również sporą kolekcję sportowych i zabytkowych samochodów, w jego kolekcji znajdowały się m.in.:

 • Porsche 935V
 • Cadillac V8 Town Sedan z 1928
 • Porsche 356 z 1964
 • 1978 Renault 4
 • 1946 Desoto
 • 1978 Toyota Land Cruiser
 • 1972 Mercedes S600 Pullman
 • 1974 Porsche 911 RSR

Życiorys

Pablo Escobar urodził się 1 grudnia 1949 r. w Rionegro, w Kolumbii. Był trzecim z siedmiorga dzieci rolnika Abla de Jesús Dari Escobara Echeverriego (1910–2001) i nauczycielki Hermildą de Los Dolores Gaviria Berrío (zm. 2006).

Uważa się, że Escobar wychowując się w pobliskim mieście Medellín, już jako nastolatek rozpoczął swoją przestępczą karierę, rzekomo kradnąc nagrobki. Pablo następnie zajmował się podrabianiem i sprzedażą fałszywych dyplomów szkoły średniej.

Escobar przez krótki czas studiował na uniwersytecie, ale zrezygnował z nauki na rzecz kariery przestępczej.

Wraz Oscarem Benelem Aguirre zajmowali się drobnymi kradzieżami i oszustwami. Sprzedawali również papierosy pochodzące z przemytu i fałszywe losy na loterię. Następnie zaczęli kraść samochody. Na początku lat 70 miał zarabiać $100 tys. miesięcznie jako złodziej i ochroniarz. Do wieku 22 lat miał uzbierać $1 mln, a w wieku 26 lat posiadał już $3 mln w depozycie bankowym.

Kartel z Medellin:

W 1975 roku Pablo zaczął rozwijać swoją działalność związaną z handlem kokainą, kilkukrotnie latał samolotami, głównie między Kolumbią a Panamą, wzdłuż szlaków przemytniczych do Stanów Zjednoczonych. Następnie kupił piętnaście większych samolotów i sześć helikopterów.

Jakiś czas później bliski mu przyjaciel zginął podczas lądowania jednym z tych samolotów. Escobar miał zrekonstruować rozbity samolot i później umieścił go na bramie swojego ranczo Hacienda Nápoles.

Wkrótce później popyt na kokainę w Stanach Zjednoczonych znacznie urósł. Dzięki czemu przedsiębiorczy Pablo ujrzał szansę na zarabianie ogromnych pieniędzy. Escobar następnie stopniowo zaczął zwiększać ilość wysyłanego towaru do USA.

Członkowie Kartelu z Medellin

W 1982 roku Escobar został wybrany na zastępcę członka Izby Reprezentantów Kolumbii. Jednak jego kariera polityczna nie trwała długo. Ludzie wiedzieli czym się zajmuje, dlatego zmuszono go do wycofania się polityki. Escobar był odpowiedzialny za szturm na kolumbijski Sąd Najwyższy w 1985 roku.

W 1989 roku magazyn Forbes umieścił Escobara w zestawieniu „10 najbogatszych ludzi na świecie”.

Niedługo później stał się wrogiem publicznym numer jeden rządów Kolumbii i Stanów Zjednoczonych. Escobar poddał się władzom Kolumbii w 1991 roku i zgodził się odsiedzieć wyrok w zbudowanym przez siebie więzieniu. W mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o tym, że narkotykowy biznes jest prowadzony z za krat więzienia. Przez co władze Kolumbii zadecydowały o przeniesieniu przestępców do normalnego więzienia. Jeszcze przed wkroczeniem strażników na teren więzienia, wiadomość ta dotarła wcześniej Escobara, dzięki czemu udało mu się uciec. Resztę swojego życia spędził na ucieczce i ukrywaniu się przed władzami. Escobara zastrzelono dzień po jego 44 urodzinach.

Dom, w którym Pablo Escobar spędził ostatnie dni swojego życia:

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org.

 

 

15.03.2022 19:37

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.