Warren Buffett

 • Data urodzenia:
  1930-08-30
 • Narodowość:
 • Majątek:
  $114 mld
 • Zawód:
 • Wzrost:
  178 cm
 • Ostatnio edytowane:
  22.02.2022

Bio:

Jak duży majątek ma Warren Buffett?

Warren Buffet posiada majątek szacowany na ok $114 mld. Jest uważany za jednego z najlepszych inwestorów w historii. Obecnie jest prezesem i dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway.

Berkshire Hathaway od 33 lat jest w posiadaniu akcji Coca-Coli, łącznie mają 400 mln akcji, co stanowi 9% udział w akcjonariacie Coca-Coli. Poza tym firma kontrolowana przez Buffeta jest w posiadaniu akcji m.in. American Express (14% udziałów), M&T Bank Corp (4,1%), Procter & Gambl (1,95%) czy Apple.

Nieruchomości:

Miliarder od 1958 roku mieszka w Omaha w Nebrasce. Swój dom zakupił za $31 500, obecnie nieruchomość jest warta ok. $300 tys.

Drugi dom Buffetta znajduje się w Laguna Beach, w Kalifornii, którego jest właścicielem od 1971 roku, gdy to nabył go za $150 tys. Dom obok również należał Buffetta, jednak w 2004 r. sprzedał go za $3,5  mln:

Poza tym jego spółka holdingowa Berkshire Hathaway, zainwestowała w kilka przedsiębiorstw, które zajmują się zarządzaniem/wynajmem nieruchomości. W śród tych firm znajduje się m.in.: HomeServices, Home Capital Group, Store Capital. Firmy łącznie zarządzają tysiącami nieruchomości w całych Stanach Zjednoczonych.

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway swoje początki miało jeszcze w 1839 roku jako Valley Falls Company, firma zajmowała się produkcją tekstyliów. W 1929 Valley Falls Company połączyła się z Berkshire Cotton Manufacturing Company, założoną w 1889 roku. Później w 1955 roku Berkshire Fine Spinning Associates połączyło się z firmą Hathaway Manufacturing Company.

Pod koniec lat 50 firma borykała się z problemami finansowymi, przez co musiała zamknąć kilka ze swoich fabryk. Młody Warren Buffet zauważył okazję, i zaczął kupować udziały w Berkshire, gdy utrzymywał się trend spadkowy notowań przedsiębiorstwa. Branża tekstylna w tamtym czasie zaczęła przynosić straty, dlatego Buffet postanowił sprzedać swoje akcje, otrzymał nawet oficjalną propozycję $11 1/2 za akcję. Na propozycję się zgodził, jednak, później otrzymał ofertę na piśmie $11 3/8 za akcje, czyli mniej niż wcześniej ustalono. Bardzo to go rozzłościło, dlatego Buffett postanowił kupić więcej akcji, aby przejąć kontrolę nad firmą i zwolnić prezesa, od którego otrzymał ową zaniżoną ofertę.

Buffett początkowo utrzymywał podstawową działalność Berkshire w zakresie tekstyliów, ale w 1967 roku zainwestował w branżę ubezpieczeniową. W następnych latach holding znacznie rozszerzał swoją działalność, poprzez przejmowanie różnych przedsiębiorstwach. Poza bezpośrednim zarządzaniem firmami, Berkshire posiada ogromy portfel akcji i inwestycji, którymi zarządza Warren Buffett. W marcu 2017 r. 65% papierów wartościowych Berkshire stanowiły udziały w 5 spółkach: American Express Company, Apple Inc., Coca-Cola, IBM oraz Wells Fargo. Rok później Buffet sprzedał udziały w IBM, a pieniądze z transakcji przeznaczył na dokupienie większej ilości akcji Appla.

Przychód holdingu w 2020 roku, wyniósł €245,5 mld.

Życiorys – Warren Buffett

Warren Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Omaha w stanie Nebraska. Początkowo Buffett uczęszczał do miejscowej szkoły w Rose Hill. Jednak po tym gdy jego ojciec dostał się do kongresu Stanów Zjednoczonych, przeprowadzili się do Waszyngtonu. Gdzie ukończył gimnazjum Alice Deal i szkołę średnią Woodrow Wilsona. Początkowo planował wcale nie pójść na studia, ponieważ za czasów szkoły odnosił swoje pierwsze inwestycyjne sukcesy. Jednak nie spodobało się to jego ojcu.

Pierwsze Inwestycje

Zainteresowanie Buffetta giełdą i inwestycjami sięgało czasów szkolnych. W wieku 11 lat kupił dla siebie trzy akcje Cities Service Preferred. Później w wieku 15 lat Buffett zarabiał ponad $175 miesięcznie roznosząc gazetę Washington Post. W 1945 roku wraz ze swoim przyjacielem zakupili za $25 automat do gry, którego następnie umieścili w zakładzie fryzjerskim, w ciągu kilku miesięcy posiadali kilka maszyn w trzech różnych zakładach fryzjerskich w całej Omaha, po paru miesiącach wszystkie sprzedali za $1200. W liceum kupił 40-akrową farmę, którą później dzierżawił rolnikowi. Zanim ukończył studia miał już  $9800 oszczędności (dziś uwzględniając inflację byłoby to ponad $100 tys.).

Studiował na Wharton Business School w Pensylwanii. Następnie przeniósł się na University of Nebraska, gdzie w wieku 19 lat uzyskał tytuł „Bachelor of Science”. Później Buffett uczęszczał do Columbia Business School, zapisał się tam ponieważ dowiedział się, że wykładowcą będzie tam Benjamin Graham (jego mentor) Buffetta zdobył również tytuł magistra z Ekonomii, na uniwersytecie w Kolumbii.

Warren Buffett pracował od 1951 do 1954 w Buffett-Falk & Co. jako sprzedawca akcji, następnie od 1954 do 1956 w Graham-Newman Corp. jako analityk papierów wartościowych. Później od 1956 do 1969 w Buffett Partnership, Ltd. jako komplementariusz. Od 1970 jest prezesem i dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway Inc.

Co ciekawe według Buffetta przejęcie Berkshire Hathaway, było największym błędem inwestycyjnym w całym jego życiu. Twierdzi, że gdyby nie podjął decyzji o przejęciu przedsiębiorstwa, to zgromadził by znacznie większy majątek. Ponieważ jakby zainwestował swoje środki bezpośrednio w firmy z branży ubezpieczeniowej, to w przeciągu 45 lat miałby $200 mld zwrotu z inwestycji.

Źródło życiorysu: www.wikipedia.org

 

10.09.2021 17:34

Komentarze


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.