Bio:
Ile zarabia prezydent Ukrainy?
Z informacji opublikowanych przez ukraińską administrację wynika, że pensja prezydenta Ukrainy wynosi 28 tys. hrywien brutto. miesięcznie.
Majątek Zełenskiego szacowany jest na 300 mln hrywien, czyli około $10 mln.
Zełenski posiada łącznie około $1,5 mln oszczędności w gotówce.
W oświadczeniu majątkowym za 2020 r. zadeklarował łączny dochód jego rodziny w wysokości 22,7 mln hrywien (czyli ponad 3 mln zł). Prezydent czerpie dochody z wynajmu mieszkań oraz z własnej firmy produkcyjnej „Kvartal 95 Studio”. („Kvartal 95 Studio” jest to firma produkująca treści audiowizualne. Założyli ją Wołodymyr Zełenski, Szefir Serhij i Szefir Borys. w 2003 r. w Kijowie).
Z deklaracji podatkowych wynika również, że pierwsza dama Ukrainy posiada udziały w zagranicznych spółkach: Eldorante Limited, Aldorante Limited i Heritage Inc.
Wołodymyr Zełenski zarejestrował 13 znaków towarowych w Ukrainie i 2 za granicą kraju. Według ukraińskich źródeł, niektóre z tych znaków towarowych mają być warte nawet do 22 mln hrywien.
Prezydent posiada pokaźną kolekcję zegarków, w której znajdują się takie marki jak: Breguet, Tag Heuer, Rolex, Bovet czy Piaget.
Rodzina Zełenskich posiada dwa auta: Land Rover Range Rover z 2016 r. i Mercedes-Benz S 500 Matic z 2014 r.
Nieruchomości
Według Ukraińskiej prasy prezydent wraz z żoną są właścicielami wielu nieruchomości w Ukrainie. Rodzina prezydenta posiadała ponadto nieruchomości rozsiane po całej Europie, między innymi w: Wielkiej Brytanii, Włoszech, Krymie i Gruzji. W samym Kijowie rodzina Zełenskich posiada aż 7 mieszkań.
W 2020 r. rodzina Zełenskich sprzedała nieruchomości i grunty o wartości 13,47 mln hrywien.
Życiorys
Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu w Ukrainie, w żydowskiej rodzinie.
Ojciec Ołeksandr Zełenski jest doktorem nauk technicznych, profesorem, kierownikiem katedry informatycznej i technologii informacyjnych w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym.
Do czasów nauki w gimnazjum, Zełenski mieszkał w drugim co do wielkości mieście Mongolii – Erdenet, gdzie pracował jego ojciec. W wieku 16 lat zdał egzamin TOEFL (egzamin sprawdzający umiejętność rozumienia i posługiwania się językiem angielskim) i otrzymał stypendium na studia w Izraelu, jednak ojciec nie zgodził się na wyjazd syna do Izraela. Wykształcenie prawnicze zdobył na Kijowskim Narodowy Uniwersytecie Ekonomicznym. Nigdy nie pracował jako prawnik.
Młody Wołodymyr za czasów studenckich występował w lidze KVN (Była to popularna liga w krajach byłego ZSRR w współzawodnictwie kabaretowym). Wygrał ze swoją drużyną „Zaporoże – Krzywy Róg” sezon 1997 KVN. W tym samym okresie powstała grupa kabaretowa „Kvartal 95”.
Pod koniec 2003 roku został współzałożycielem „Studija Kvartał-95”, które współpracowało z telewizją 1+1. Zełenski był pomysłodawcą, scenarzystą, producentem i prezenterem w produkcjach tworzonych przez jego firmę.
Następnie w 2006 roku wraz z partnerką Ołeną Szoptenko zwyciężył w pierwszej edycji programu tanecznego „Tanci z zirkamy”, dzięki temu wydarzeniu stał się popularny w całej Ukrainie.
W 2015 roku został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego „Słuha narodu”. W serialu wcielił się w postać nauczyciela historii, który w wyniku zbiegu okoliczności objął urząd prezydenta Ukrainy. Program emitowała telewizja należąca do Ihora Kołomojskiego, oligarchy będącego przeciwnikiem politycznym Petra Poroszenki.
W grudniu 2017 r. zarejestrowano partię polityczną o takiej samej nazwie jaką nosił serial „Słuha narodu”. 31 grudnia 2018 oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze głosowania, która odbyła się 31 marca 2019, Wołodymyr Zełenski uzyskał 30,2% głosów, zajmując tym samym pierwsze miejsce i przechodząc do drugiej tury. W drugiej turze z 21 kwietnia 2019 otrzymał 73,2% głosów, wygrywając wybory prezydenckie.
Postawa prezydenta Zełenskiego podczas inwazji Rosji na Ukrainę, przyniosła mu międzynarodową sławę. Uważany jest za bohatera narodowego Ukrainy.
Źródło życiorysu: www.wikipedia.org.
Komentarze