Gdzie znajduję się Pałac Putina?

Rezydencja znajduje się na przylądku Idokopas nad Morzem Czarnym, w pobliżu miejscowości Praskoveevka. Cały obszar zajmuję powichrzenie 7800 hektarów (78 km²), czyli jest 39 razy większy od księstwa Monako. Obszar jest ściśle strzeżony przez funkcjonariuszy FSB, a przestrzeń powietrzna nad terenem jest objęta zakazem lotów. Jest niczym jak „państwo w państwie”.

©navalny.com

©navalny.com

W skład kompleksu pałacowego wchodzi rezydencja o powierzchni 17 700 m². amfiteatr, kościół, stacja benzynowa, tunel wewnątrz góry, pałac lodowy, lądowisko dla helikopterów i szklarnia. Podczas gdy w  głównym budynku znajdują się takie atrakcje jak: basen, teatr, kino, winiarnia, kasyno, łaźnie tureckie, sauny i spa.

©navalny.com

©navalny.com

Budowa rozpoczęła się w 2005, za prace budowlane odpowiedzialna była firma Lirus.

W marcu 2011 roku pojawiły się plotki, że całość nabył rosyjski biznesmena Aleksander Ponomarenko. Ponieważ przejął on firmę „Idokopas”, do której rzekomo należał wtedy pałac. Ponomarenko zapytany o wartość ukończonego kompleksu, przyznał, że całość może być warta $350 mln. Jednak w 2016 roku Ponomarenko wycofał się z projektu.

W styczniu 2021 roku miliarder  Arkady Rotenberg potwierdził doniesienia, o tym, że kilka lat wcześniej nabył nieruchomość.

©reddit.com

©reddit.com

Dziwnym trafem odpowiedzialni za budowę jak i sami właściciele nieruchomości, to bliscy wspólnicy samego  Vladimira Putina. W związku z tym, 19 stycznia 2021 na kanale Aleksieja Nawalnego na YouTube, został opublikowany film pt. „Pałac dla Putina – Historia największej łapówki”. Autorzy filmu przedstawiają w nim dowody na to, że w rzeczywistości obiekt został zbudowany dla prezydenta Rosji, a sfinansowany został z pieniędzy należących do skarbu państwa. Według szacunków całość może być warta 100 mld rubli, czyli ok. $1,35 mld (5 mld złotych).

 

Podsumowując, „Pałac Putina” to drugi najdroższy dom w Europie. Droższy jest jedynie Pałac Buckingham, a trzecie miejsce zajmuje Villa La Leopolda.

 

04.02.2021 12:06
Autor: zarobkimajatek