W niedzielę 15 sierpnia, malezyjski polityk Mohd Redzuan bin Md Yusof zapowiedział, że premier Muhyiddin ogłosi swoją rezygnację 16 sierpnia. Premier Malezji dzisiaj ma oficjalnie zrezygnować z pełnionego stanowiska premiera rządu. Zadecydował o tym fakt utraty przez Muhyiddinego większości poparcia w parlamencie.

Były premier rządził jedynie 17 miesięcy i toczył liczne spory wewnątrz swojej koalicji. 8 lipca 2021 roku, partia UMNO wycofała swoje poparcie dla Muhyiddina, i wezwała go do rezygnacji ze swojego stanowiska. Ponieważ twierdzili oni, że premier nie radzi sobie z obecną sytuacją związaną z pandemią w kraju. We wrzeniu planowano złożyć wniosek o wotum nieufności wobec premiera, jednak to już nie będzie konieczne.

©Bernard Spragg – Pałac Królewski w Malezji

Decyzja o tym, co stanie się dalej, będzie należała do monarchy konstytucyjnego, króla Al-Sultana Abdullaha.

Władza Muhyiddina była niepewna, odkąd objął urząd w marcu 2020 roku, zastał premierem w najgorszym możliwym momencie. Premier długo zwlekał z ogłoszeniem rezygnacji, chciał nawet udowodnić wszystkim, że dalej ma większość w rządzie, poprzez wotum zaufania. Po raz pierwszy w zeszły piątek przyznał, że nie ma większości poparcia, natomiast jego wotum zaufania zostało jednogłośnie odrzucone.

Król Malezji ma konstytucyjne prawo do mianowania premiera. Decyzja o tym kto zostanie nowym premierem powinna zapaś w najbliższych dniach.

Źródło: bloomberg.com

 

16.08.2021 12:22
Autor: zarobkimajatek