Polskie „akcenty” na liście najbogatszych ludzi na świecie według czasopisma „Forbes”

Rafał Brzoska, założyciel spółki z branży logistycznej InPost, zadebiutował w 2021 roku na liście najbogatszych ludzi na świecie czasopisma „Forbes”, dołączając tym samym do grona takich miliarderów jak Jeff Bezos ($177 mld), Elon Musk ($151 mld) czy Bernard Arnault ($150 mld). Majątek Polaka wyceniony został na $1,3 mld, co pozwoliło mu uplasować się na 2263 miejscu, ex aequo ze Zbigniewem Juroszkiem. Warto w tym miejscu wspomnieć również o innych polskich akcentach na liście, takich jak Michał Sołowow (727 miejsce, $4 mld), Dominika Kulczyk (1517 miejsce, $2,1 mld ), Zygmunt Solorz-Żak (956 miejsce, $3,2 mld), Tomasz Biernacki (856 miejsce, $3,2 mld) czy Jerzy Starak (832 miejsce, $3,6 mld ).

©W.Kadziolka InPost – Rafał Brzoska

Droga do sukcesu obecnie jednego z największych graczy na rynku dostaw e-commerce w Europie.

Notowanie Brzoski na liście „Forbes” wśród najbogatszych ludzi świata jest o tyle znaczące, iż jeszcze niedawno wielu analityków giełdowych rysowało przyszłość biznesmena wyłącznie w czarnych kolorach. Założona w 2006 roku spółka InPost, która według oficjalnych danych z 30 lipca 2021 roku dysponowała ponad 13 tysiącami paczkomatów w Polsce, z sukcesem zadebiutowała w styczniu bieżącego roku na amsterdamskiej giełdzie papierów wartościowych Euronext Amsterdam, uważanej obecnie za największą giełdę w Europie. Udziałowcy dobrze ocenili stan finansowy i przyszłość firmy, co było widać już w pierwszych godzinach notowania, gdy wartość akcji wzrosła o blisko 20%. W niepamięć poszły więc wcześniejsze przygody spółki z obrotem giełdowym- InPost był już bowiem notowany na warszawskiej GPW w latach 2015-2017, nie może jednak wspominać pozytywnie tego okresu. Spółka już od dnia debiutu zaczęła bowiem odczuwać problemy, z którymi borykała się cała grupa kapitałowa Integra, której częścią jest InPost. Nie pozostało bez wpływu przekonanie inwestorów, iż obietnice szybkiego rozwoju sieci paczkomatów nie mają pokrycia i są tylko efektem dobrego PR. W 2017 roku, w obliczu nadchodzącego bankructwa, Rafał Brzoska zdecydował się na radykalne kroki. Dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji, przymusowym wykupie akcji i wykluczeniu z obrotu GPW a następnie znaczącemu wsparciu finansowemu amerykańskiego inwestora Advent International, InPost oraz Integra odzyskały płynność finansową (spłacono ponad 170 mln zł. długów) i zdolność do dalszego rozwoju. Dziś kłopoty finansowe spółek wydają się być już historią. Według opublikowanych we wrześniu 2021 roku danych, InPost osiągnął w pierwszym półroczu 2021 roku 1,65 mld PLN przychodów (wzrost o 54% rok do roku) oraz 73% wzrost skorygowanego wyniku EBITDA do poziomu 695 mld PLN. Liczba paczkomatów w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech przekroczyła 16 tys. Jednocześnie w lipcu 2021 roku InPost przejął francuską firmę Mondial Relay, stając się jednym z największych graczy na rynku dostaw e-commerce w Europie.

©jhoneyball

Rafał Brzoska – w pierwszej  10 najbogatszych ludzi w Polsce w 2021 roku

Według notowania „Forbes” z 2021 roku, Rafał Brzoska jest obecnie 7 najbogatszym Polakiem, z majątkiem 5,7 mld PLN. W tym miejscu warto przypomnieć iż w listopadzie 2019 roku została zawarta bezpośrednia umowa pomiędzy Inpost a AliExpress, globalną platformą zakupową z Grupy Alibaba, na obsługę dostaw i zamówień. To uczyniło z InPost strategicznego partnera w Polsce i dzięki temu od 21 listopada 2019 klienci platformy mają możliwość odbioru przesyłek z Chin w paczkomatach InPost na terenie całej Polski.

Z ciekawostek można dodać iż obecnie Rafał Brzoska złożył ofertę Medicalgorithmics – spółce technologicznej obecnej na rynku od 2005 roku oraz działającej w obszarze nieinwazyjnych urządzeń medycznych, wykorzystywanych głównie w diagnostyce kardiologicznej. Jej obszar działania to między innymi Stany Zjednoczone i Azja, a od  2014 roku jest notowana na GPW. Złożona propozycja dotyczy udzielenia spółce Medicalgorithmics zabezpieczonej pożyczki na kwotę do $20 mln. W zamian za to, Rafał Brzoska objąłby akcje spółki odpowiadające 50% głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Źródła: bankier.pl & Inpost.pl & www.300gospodarka.pl
02.11.2021 17:05
Autor: zarobkimajatek