Zadłużenie obywateli USA

Dług konsumencki w Stanach Zjednoczonych ostatnio zaczął się znacznie pogłębiać. W lipcu 2021 roku wynosił rekordowe – $14,64 bln.

Pierwszym powodem tak dużego zadłużenia są karty kredytowe. Karty kredytowe znajdują się w portfelu prawie każdego Amerykanina. Według badań Banku Rezerwy Federalnej, aż 79% amerykanów korzysta z tego środka płatności. Natomiast liczba kart kredytowych w drugim kwartale 2021 r. sięgała 454,6 mln egzemplarzy. Amerykanie uwielbiają wydawać nie swoje pieniądze na produkty codziennego użytku. Wielu z nich korzysta nie z jednej karty, mają nawet po kilka sztuk by móc zaspokoić swoje potrzeby.

© MacEntee

Drugim znacznie poważniejszym powodem są kredyty studenckie. Co najgorsze aż ok. 70% absolwentów jest tam obciążonych tego typu kredytem. Jako że w USA obywatele nie mają dostępu do darmowych uczelni i nie wszystkich stać na opłacenie czesnego, są zmuszeni do zaciągania kredytów. Czesne niestety z roku na rok drożeje. Średnia cena za rok studiów na uczelni prywatnej wynosi tam obecnie ponad $35 tys., natomiast na uczelniach stanowych czesne wynosi mniej, bo nieco ponad $10 tys. za rok. Przez ostatnie 30 lat koszt studiów wzrósł w USA o ponad 50%. Wielu uczniów myśli optymistycznie o przyszłości, liczą na to, że gdy skończą studia, to uda im się znaleźć dobrze płatną pracę i kredyt nie będzie problemem. A w wielu przypadkach jest wręcz przeciwnie, kredyt staję się dla nich dużym obciążeniem i początkiem problemów finansowych już na starcie swojego dorosłego życia. Ten typ zadłużenia ma najwyższy odsetek zaległości płatniczych w USA.

Wielu amerykanów w ostatnim czasie zrezygnowało również z transportu publicznego, przez sytuacje związaną z pandemią. Skutkuje to zaciąganiem kredytów na prywatne samochody, a zadłużenie na tego typu dobra osiągnęło w tym roku rekordowy poziom.

Upadłość Konsumencka

Dla wielu Amerykanów upadłość konsumencka okazuje się ratunkiem. Bankruci mają do wyboru dwa rodzaje upadłości: upadłość likwidacyjna – korzystają z niej mniej zamożne i bardzo zadłużone osoby. Natomiast drugą opcja jest wykorzystywana w przypadku mniej problematycznych zadłużeń. Pozwala ona na zachowanie niektórych dóbr jak np. samochód czy dom.

Źródło:www.bloomberg.com
30.08.2021 19:37
Autor: zarobkimajatek