Roman Abramowicz, jeden z najbogatszych i najbardziej znanych rosyjskich oligarchów potwierdził na początku marca 2022 roku zamiar sprzedaży praw własności do angielskiego klubu Chelsea FC. Decyzja ta prawdopodobnie związana jest z licznymi sankcjami. Kary te nakładają kraje Europy, Ameryki czy Azji na Rosję za zbrojną napaść na Ukrainę.

Drugi najdłuższy jacht na świecie

Według Forbes, Roman Abramowicz dysponuje majątkiem netto o wartości $14,5 mld. Plasuje się tym samym na 142 miejscu listy najbogatszych ludzi w 2021 roku. W skład majątku Abramowicza wchodzą udziały takich producentów stali jak Evraz czy Norilsk Nickel, sieci supermarketów Azbuka Wkusa oraz prawa własności do wspominanego klubu Chelsea FC. Jest on również właścicielem licznych nieruchomości w Londynie. Między innymi trzypiętrowego penthouse w luksusowym kompleksie budynków Chelsea Waterfront, za który zapłacił £22 mln w 2018 roku. Roman jest również właścicielem rezydencji przy Kensington Palace nabytej za £118 mln.  Do Abramowicza należy także gigantyczny (drugi najdłuższy na świecie) jacht Eclipse, który nabył w 2010 roku za kwotę bliską $400 mln. Posiadał on też 73% udziałów rosyjskiego Sibneft (obecnie Gazprom Nef, piąty największy rosyjski wydobywca ropy), którą sprzedał w 2005 roku Gazpromowi za kwotę $13 mld. Największy majątek Abramowicz osiągnął w 2008 roku, gdy jego bogactwo wyceniane było na kwotę $23,5 mld.

©El Coleccionista de Instantes – Jacht „Eclipse”

Od sprzedawcy zabawek do miliardera

Roman Abramowicz dorobił się majątku na początku lat 90 ubiegłego wieku, gdy w rozpadającym się ZSRR panowała tak zwana dzika prywatyzacja. Tajemnicą jest jak Abramowicz przeszedł drogę od drobnego rosyjskiego sprzedawcy zabawek z pensją 4 tys. rubli miesięcznie w 1991 roku, do miliardera 5 lat później. Powszechnie podkreśla się jego interesy z innym rosyjskim oligarchą Borysem Bierezowskim oraz znajomości z kremlowskimi politykami, w tym także z prezydentami Jelcynem i Putinem. W latach 2000- 2008 Abramowicz był gubernatorem Czukotki oraz przewodniczącym lokalnego parlamentu (do 2013 roku).

Powiązania z Chelsea FC

W 2003 roku Abramowicz odkupił od Kena Betsa Chelsea FC za kwotę £140 mln. Środowisko postrzegło to wówczas jako dosyć nietypowe przedsięwzięcie, zważywszy na długi klubu wynoszące £80 mln. Olbrzymi zastrzyk pieniędzy pompowany przez blisko 20 lat pozwolił klubowi Chelsea  zdobyć 2 zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Poza tym 5 razy sięgnęli po mistrzostwo Anglii oraz Puchary Anglii. Pod koniec lutego 2022 roku Roman Abramowicz ogłosił iż zrzeka się prowadzenia Chelsea na rzecz Fundacji Chelsea. Jest to następstwo powszechnego bojkotu rosyjskich produktów oraz licznych sankcji nakładanych na powiązanych z Kremlem oligarchów. Na tym nie koniec, kilka dni później potwierdził iż zamierza również sprzedać swoje udziały w klubie. Abramowicz zapowiedział iż zyski ze sprzedaży klubu przekaże fundacji charytatywnej, która ma działać na rzecz wszystkich ofiar wojny w Ukrainie.

Pałac Abramowicza w Londynie wyceniany na £150 mln:

Kłopoty rosyjskich oligarchów

Powszechnie uważa się również, iż Abramowicz pragnie pozbyć się nieruchomości w Londynie. Tym samym chce uniknąć zapowiadanych przez brytyjski rząd „przejęć” majątków rosyjskich oligarchów. Wymienione działanie jest jedną z wielu sankcji mających wpłynąć na władzę Rosji by zaprzestała wojny z Ukrainą. Według stanu na 3 marca 2022 roku majątek Abramowicza stopniał i wynosi aktualnie $12,3 mld.

Źródło: pl.wikipedia.org; pl.wikipedia.org; pl.wikipedia.org

 

 

04.03.2022 15:35
Autor: Msk