Najgorszy Interes w historii Rosji

18 października 1867 r. – w tym dniu w ramach porozumienia Imperium Rosyjskiego ze Stanami Zjednoczonymi, dokonano sprzedaży całego terytorium Alaski o powichrzeni 1 518 800 km². Amerykanie zapłacili Rosjanom dokładnie $7,2 mln, co najlepsze uwzględniając inflację, obecnie ta kwota wynosiłaby zaledwie $133 mln. W przeliczeniu byłoby by to tylko $0,37 za akr ziemi. Dla przykładu gdybyśmy dzisiaj chcieli kupić Alaskę w cenie $100 za akr, to musielibyśmy zapłacić $37 mld. Amerykanie na tej transakcji zyskali bardzo dużo, ponieważ należy pamiętać, że na Alasce nie znajdują się same pustkowia. Jest to kraina bogata w różnego rodzaju surowce takie jak: złoto, ropa czy gaz ziemny. Właśnie z tego powodu wartość tych terenów jest wręcz niewyobrażalnie wysoka. Obecna władza w Rosji na pewno pluje sobie w brodę, za tak niekorzystny interes swoich poprzedników.

 

Czek potwierdzający sprzedaż Alaski

Dlaczego Rosjanie sprzedali Alaskę?

Na początku warto wspomnieć, w jaki sposób się tam znaleźli w ogóle Rosjanie. Alaska została odkryta w 1640 r. przez Hiszpanów, ale dopiero w kolejnym wieku Rosjanie zainteresowali się tą krainą. Pierwsze rosyjskie ekspedycje na ten odległy ląd, miały miejsce w latach 40 XVIII wieku, a pierwszą kolonię zakładano tam pod konie XVIII wieku.

Dla Rosjan posiadanie tak odległych terenów było problemem, ponieważ nie byli w stanie ich obronić w razie inwazji wrogich państw. Rosjanie najbardziej obawiali się Brytyjczyków, którzy to mieli w tamtych czasach największą flotę morską na świecie. Co gorsza do Brytyjczyków należała też sąsiadująca z Alaską – Kanada, więc przejęcie Alaski nie stanowiłoby dla nich problemu. Car Rosji nie chciał też, aby Imperium Brytyjskie graniczyło z Rosją u wybrzeży morza Beringa – to miał być główny powód sprzedaży.

Istnieją plotki, że pierwszą ofertę kupna Alaski, miał otrzymać władca Liechtensteinu. Nie jest potwierdzona informacja, jednak według obecnego księcia tego państewka – Hansa-Adama II, w jego rodzinie krążyły plotki o rzekomej ofercie. 

Później w 1858 r. Rosja miała zaoferować sprzedaż Alaski amerykanom, jednak ci początkowo nie byli tym zainteresowani, ponieważ mieli własne wewnętrzne problemy polityczne wewnątrz kraju. Przez kilka lat padło kilka ofert, jednak strony nie dochodziły do porozumienia. Dopiero w 30 marca 1867 r. za ustaloną kwotę $7,2 mln dokonano transakcji.

Przez pierwsze trzy dekady Amerykanie wcale nie byli zainteresowani Alaską, a według opinii publicznej był to nieudany interes.

Jednak pod koniec lat 90 XIX wieku, odkryto złoto w kanadyjskim Klondike, to spowodowało tzw. „Gorączkę złota”. Dzięki temu do Alaski przybyło tysiące poszukiwaczy, w nadzieli szybkiego wzbogacenia się.

 

©Diegom809 – Terytorium Imperium Rosyjskiego w XIX wieku

Pole naftowe Prudhoe Bay

Jest to największe pole naftowe w całej Ameryce Północnej, obejmuje 86418 ha i ma zasoby w 25 miliardów baryłek ropy naftowej. Odkrycie tego złoża miało miejsce dopiero 12 marca 1968 r. – czyli 101 lat po zakupie Alaski. Amerykanie obecnie czerpią niewyobrażalnie dużo zysków z posiadania tej dzikiej krainy. Ciekawe jak wyglądała reakcja Rosjan, gdy ogłoszono odkrycie Prudhoe Bay.

Jak wygląda pole naftowe Prudhoe Bay?

04.10.2021 21:50
Autor: zarobkimajatek