Jaki jest najdroższy dom w Europie?

Najdroższym domem w całej Europie (poza Pałacem Buckingham oraz „Pałacem Putina”) jest tzw. Villa La Leopolda. Jest to przeogromna rezydencja z ponad 100-letnią historią. Wybudowano ją w 1902 roku nad Morzem Śródziemnym. Zdecydowanie w jednym z jego najpiękniejszych obszarów, u wybrzeży Lazurowego Wybrzeża. Dokładnie willa znajduje się w gminie – Villefranche-sur-Mer we Francji (około 5km od Księstwa Monako).

Łączna powierzchnia willi wraz z budynkami i pawilonami przylegającymi, to 2700 m². Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z lat 1929-1931. Podczas gdy należała do amerykańskiego architekta Ogdena Codmana Jr.

 

©Miniwark

©Miniwark

Kto był właścicielem Willi La Leopolda?

Król Belgii Leopold II zlecił budowę willi La Leopolda w 1902 roku. Prawdopodobnie był to prezent dla jego kochanki Caroline Delacroix. Jednak Caroline długo nie zamieszkiwała posiadłości. Ponieważ już po kilku latach została z niej wyrzucona przez bratanka króla – Alberta I. W XX wieku willa miała wielu właścicieli. Byli nimi królowie, zamożni finansiści czy nawet właściciel Fiata – Giovanni Agnelli.

Obecni właściciele nabyli ją w 1985 roku. Tym szczęściarzem był libański biznesmen Edmond Safra. Po jego śmierci w 1999 r. willę odziedziczyła jego żona Lily Safra, która mieszka w niej do dzisiaj.

Kupno willi przez rosyjskiego oligarchę Mikhaïla Prokhorova

Podsumowując, to właśnie dzięki rozprawie sądowej między Prochorowem a Panią Safrą, wiadomo ile jest warta nieruchomość – €370 mln, plus wartość mebli – €19,5 mln.

03.04.2021 23:23
Autor: zarobkimajatek