Wielkość Budowli

Wielki Meczet – pod względem wysokości nie jest imponującym obiektem, mierzy jedynie 89 m wysokości. Jednak pod względem powierzchni robi piorunujące wrażenie Zajmując aż 356 tys. m², co czyni go ósmą największą budowlą w tej kategorii. Od wielu lat obiekt przechodził gruntowne remonty. 100 lat temu meczet był w stanie pomieścić jedynie 48 tys. wiernych. Od tamtego czasu obiekt kilkukrotnie powiększano, przez co obecnie wewnątrz może przebywać łącznie aż 4 mln osób.

Lokalizacja budowli:

Łączy koszt budowy obiektu

Jak wyżej wspominaliśmy budowla przechodziła wiele gruntownych remontów. Pierwsze przebudowy miały już miejsce w 692 r., później w odstępie co kilkuset lat rozbudowywano obiekt. Aż do XX wieku, kiedy rozbudowa nabrała jeszcze większego rozpędu. Spowodowane było to objęciem władzy przez Saudyjczyków. Największa przebudowa miała miejsce za rządów poprzedniego króla Arabii Saudyjskiej – Abdullaha bin Abdulaziza Al Sauda. Zlecił on rozbudowę meczetu w 2008 roku, było to spore przedsięwzięcie, ponieważ wysiedlono i zburzono wiele przylegających do niego nieruchomości. Budżet rozbudowy wyniósł $10,6 mld. Obszar wokół „Kaaby” rozszerzono o dodatkową przestrzeń dla wiernych, dzięki czemu z 770 tys. osób, powiększono pojemność do aż 2,5 mln osób. Obecny król, zlecił kolejnych 5 modernizacji, dzięki którym obiekt będzie miał o wiele większą przestrzeń.

Przez ostatnie 1500 lat, doszło do kilkunastu przebudów. Dlatego łączną wartość meczetu w przybliżeniu wycenia się na oszałamiające $100 mld, czyli mniej więcej tyle na ile szacowany jest majątek Warrena Buffeta.

Ciekawostką jest fakt iż każda osoba wyznająca islam, chociaż raz w życiu musi odwiedzić to miejsce.

©MNmagic – Prace nad dalszą rozbudową – Rok 2020

 

27.09.2021 17:31
Autor: zarobkimajatek